Jaki motyw do WooCommerce wybrać – poradnik dla początkujących

WordPress to system, który łatwo poddaje się modyfikacjom za pomocą różnego rodzaju wtyczek. Takie możliwości pozwalają obalić stereotyp mówiący, że WordPress to CMS tylko i wyłącznie do blogowania. Wśród szerokiego wyboru wtyczek można znaleźć również takie, które umożliwiają tworzenie sklepów internetowych. Obecnie, istnieje wiele rozwiązań (darmowych i płatnych) do tworzenia sklepów internetowych – ja lubię i polecam WooCoommerce :)

mastering-woocommerce-product-fields-featured

Za co tak lubię tę wtyczkę? Oczywiście za jej niewątpliwe zalety:

  • Łatwa instalacja. Wystarczy pobrać i uruchomić wtyczkę, a następnie dodać kilka linijek kodu do używanego szablonu, żeby podłączyć WooCommerce. Dosłownie w kilka minut sklep jest aktywny i gotowy do konfiguracji;
  • Motywy. Przeznaczonych stricte do WooCommerce jest dość dużo, a kosztują one w granicach 50-70 dolarów. Oprócz tego istnieje bardzo dużo darmowych motywów, które również mogą zostać z powodzeniem użyte do tworzenia sklepu internetowego.
  • Optymalizacja. Motywy przeznaczone do WooCoommerce jak i do WordPress, stworzone są z uwzględnieniem rekomendacji dotyczących SEO. Zgodne z SEO linki, mapa strony, użycie znaczników META (tytuł, opis, dla poszczególnych stron, możliwość podłączenia do serwisów analizujących ruch – te wszystkie rzeczy zostały uwzglęnione i są obecne w większości motywów do WooCoommerce.
  • Użyteczność. Wszystkie komponenty WooCoommerce są zrozumiałe dla użytkowników. Poruszanie się po sklepie i panelu administratora nie powinno przysporzyć nawet najmniejszych problemów.
  • Wielojęzyczność. WooCommerce natywnie obsługuje różne języki, wśród których znalazł się i polski.
  • Rozszerzenia. WooCommerce oferuje ogromną liczbę wtyczek, zarówno tych płatnych jak i darmowych. Ich liczba stale rośnie, a ich funkcjonalności spełniają naprawdę całe spektrum potrzeb.
  • Bezpłatność. Dla wielu użytkowników to ważna, a wręcz rozstrzygająca cecha. Szczególnie, jeśli ktoś liczy każdy grosz i chce przed ostateczną decyzją przetestować platformę sklepową.

Jedną z ogromnych zalet WooCoomerce jest jego szeroki wybór motywów oraz ich jakość. Żeby twój sklep spełniał wszystkie oczekiwania użytkowników, należy wybrać motyw, który w tym pomoże. Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze motywu dla WooCommerce? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w dalszej części artykułu.

W Internecie można znaleźć wiele motywów do WooCommerce. Wiąże się to z popularnością samej wtyczki, jak i z popularnością WordPressa, który skupia największą społeczność wśród wszystkich CMS’ów. Nie wszystkie motywy mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Jak wybrać najlepszy z nich? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

  1. Płatne i bezpłatne motywy. Do WooCommerce znajdziesz zarówno darmowe jak i płatne motywy. Nie należy jednak wiązać darmowych theme’ów z nisko jakościowymi rozwiązaniami, a płatnych z produktami z wyższej półki. Jakość motywu zależy przede wszystkim od umiejętności jego autora. Często płatny motyw może okazać się gorszy od bezpłatnego. Żeby nie popełnić błędu podczas wyboru motywu, warto zwrócić uwagę na:
    • Producenta motywu. W przypadku uznanej marki prawdopodobieństwo otrzymania słabego produkt jest znacznie mniejsze, niż przy użyciu motywu mało znanego autora. Takie podejście odnosi się zarówno do darmowych, jak i płatnych theme’ów.Free-WooCommerce-Theme
    • Cenę motywu. Wartość płatnego motywu, w mojej ocenie, powinna oscylować w granicach: 50 – 150 dolarów. Cena zależy od producenta, zestawu komponentów i możliwości wsparcia technicznego. Do wszystkich propozycji które plasują się poniżej lub powyżej zaproponowanego przedziału, należy podchodzić z rezerwą.
  2. Oryginalny projekt. Żeby sklep internetowy był popularny wśród użytkowników musi on, oprócz wartościowej oferty, mieć odpowiedni wygląd. Projekt strony przekłada się bezpośrednio na współczynnik konwersji zakupowej, dlatego podczas wyboru motywu trzeba zwrócić uwagę na aspekt graficzny. Pomocna w tym zadaniu będzie z pewnością znajomość najnowszych trendów obowiązujących w projektowaniu motywów. Nie mniej ważna jest kolorystyka motywów, obecność animacji (menu, suwaki itd). Niestety motywy, które dotrzymują kroku najnowszym trendom będą raczej płatne.
  3. Szeroki wybór funkcji. WooCoommerce zawiera podstawowe funkcje, które są potrzebne do stworzenia sklepu internetowego. Często jednak jest tak, że bazowe możliwości są niewystarczające do realizacji specyficznego projektu sklepu www. Dodawanie nowych cech odbywa się dość łatwo-dzięki instalowaniu odpowiednich wtyczek. Jednak, jak pokazuje praktyka, dobre wtyczki są zazwyczaj płatne, a ich darmowe odpowiedniki nie spełniają bardziej zaawansowanych wymagań. Dobrze jest, kiedy płatne dodatki są już wbudowane w płatne motywy i nie musimy płacić zarówno za motyw jaki i dodatkowe komponenty. Przy wyborze theme’u warto więc zwrócić uwagę na listę dostępnych funkcji, które oferuje.
  4. Responsywność. Trudno znaleźć dziś webmastera, który nie słyszał o zmianach w algorytmie wyszukiwarki Google dotyczących responsywności. Zgodnie ze zmianami z 22 kwietnia pozycjonowanie wszystkich nie responsywnych stron zostało osłabione w mobilnych wynikach wyszukiwania. Przy wyborze motywu koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy jest on responsywny. Dziś jest to standard, którego nie przestrzeganie może wiele kosztować.
  5. Poprawny kod. Ze względu na SEO, stronę internetową można w pełni zoptymalizować, kiedy ma poprawny kod. Kod strony musi być stworzony zgodnie ze standardami W3C i rekomendacjami twórców wyszukiwarek. Dlatego przy wyborze motywu należy zwracać uwagę, czy spełnia on powyższe wymagania . Najczęściej problemy z kodem można spotkać w darmowych motywach, chociaż zdarzają się również niedociągnięcia wśród płatnych rozwiązań.
  6. Wsparcie techniczne. Taką funkcję oferują wyłącznie płatne rozwiązania, a i to niekoniecznie wszystkie. Jest to bardzo ważna rzecz, ponieważ w przypadku jakichkolwiek problemów nie jesteś zdany sam na siebie. Podczas wdrożenia motywu czy pierwszego okresu jego działania pomoc suportu z pewnością się przyda. W przypadku darmowych motywów rozwiązanie wszystkich problemów z nim związanych leży po twojej stronie.

Podsumowując, podane kryteria stanowią swego rodzaju minimum, jakie powinien posiadać dobry motyw. Wielu rzeczy nie można wyczytać ze specyfikacji i dlatego najlepiej jest przetestować wybrany theme we własnym sklepie. Równie ważną kwestią, o jakiej tu nie pisałem jest szybkość motywu, która bywa często decydująca podczas wyboru i przekłada się bezpośrednio na decyzje zakupowe klientów. Warto zatem rozważyć, czy dodawanie kolejnych sliderów zachęci klientów do zakupów czy wręcz przeciwnie – spowoduje ich irytację.
Życzę owocnego poszukiwania tego jednego, jedynego motywu :)

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

[shopmagic_form id="3782" name=false labels=false doubleOptin]

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

[shopmagic_form id="3782" name=false labels=false doubleOptin]