Nadpisywanie fragmentów WooCommerce we własnym motywie – czyli jak działają szablony WooCommerce
Czy szybkie zmiany w wyglądzie i sposobie działania WooCommerce bez dodatkowych wtyczek są możliwe? Oczywiście ?. Wykorzystaj szablony WooCommerce – zobacz, jak modyfikować szablony we własnych plikach PHP w motywie. W artykule przeczytasz, jak dopasować szablony WooCommerce w kilka minut!
Spis treści
- Krótko o motywie potomnym w WordPress?
- Jak działa nadpisywanie szablonu w WooCommerce?
- O czym warto pamiętać stosując nadpisania szablonów?
Krótko o motywie potomnym w WordPress?
Jedną z większych zalet WordPressa jest możliwość tworzenia motywów potomnych. Motywy potomne umożliwiają nam zmodyfikowanie motywu bez ryzyka utraty naszych zmian w przypadku aktualizacji pierwotnego motywu ?!
Sposób działania polega na ładowaniu motywu rodzica dopasowanego dodatkowo przez kod właśnie w motywie potomnym.
Dlaczego warto stosować motyw potomny?
Jak wspomniano, nie utracisz kodu w razie aktualizacji motywu. Kod znajduje się de facto w osobnym motywie, który nie ulega zmianie w przypadku aktualizacji motywu rodzica. „Trzymanie” kodu w functions.php jednego motywu powodowałoby utratę własnych linii kodu przy aktualizacji WooCommerce’a na rzecz domyślnego pliku ?.
Czy mogę w podobny sposób modyfikować wtyczki?
Niestety w przypadku wtyczek musimy polegać głównie na akcjach i filtrach stworzonych przez twórcę danego rozwiązania. Na szczęście w przypadku WooCommerce stworzono mechanizm podobny w działaniu do motywów potomnych – możemy nadpisać poszczególne fragmenty wyświetlane przez WooCommerce w naszym motywie – dzięki temu nie musimy się martwić o to, co się stanie po aktualizacji wtyczki (a jest ona aktualizowana dość często) ?.
Sprawdź wtyczki dla WordPress i WooCommerce od WP Desk →
Jak działa nadpisywanie szablonu w WooCommerce?
W plikach wtyczki WooCommerce znajduje się specjalny katalog templates, który zawiera pliki (szablony WooCommerce), które można nadpisać we własnym motywie. Dokładniej chodzi o katalog wp-content/plugins/woocommerce/templates.
Stworzenie nadpisania jest bardzo proste – wystarczy (1) skopiować interesujący nas plik do katalogu woocommerce w naszym motywie, a następnie (2) zmodyfikować go według potrzeb.
Przykład nadpisania szablonu WooCommerce
Jeżeli chcemy na przykład nadpisać strukturę wyszukiwarki produktów używanej m.in. w dedykowanym widżecie WooCommerce wystarczy, że przeniesiemy plik:
wp-content/plugins/woocommerce/templates/product-searchform.php
do katalogu:
wp-content/themes/my-theme/woocommerce/product-searchform.php
Od tego momentu wszystkie modyfikacje naniesione w przeniesionym pliku będą widoczne w wyszukiwarce produktów WooCommerce.
O czym warto pamiętać stosując nadpisania szablonów?
Nadpisywanie plików nie jest oczywiście rozwiązaniem pozbawionym wad. Musimy pamiętać o tym, że kod WooCommerce cały czas podlega zmianom. Dlatego jeżeli stosujemy nadpisania, powinniśmy raz na jakiś czas sprawdzić, czy są aktualne ✅.
Dlaczego?
Ponieważ nieaktualne pliki grożą nam:
- Niedziałającymi skryptami JavaScript (brak elementów, które są wymagane przez skrypty),
- Brakiem nowych funkcji i elementów interfejsu,
- Błędami bezpieczeństwa – czasem zdarza się, że aktualizacje niosą poprawki bezpieczeństwa związane także z plikami, które można nadpisać,
Dodatkowo czasem może okazać się, że na potrzeby naszej modyfikacji wystarczą filtry lub akcje dostępne w szablonach wykorzystywanych przez WooCommerce, dlatego warto skorzystać właśnie z nich (hooków) ?.
Podsumowanie
Nadpisywane fragmentów kodu generowanych przez WooCommerce jest bardzo proste dzięki wbudowanemu mechanizmowi nadpisywania. Przed każdym nadpisaniem należy jednak upewnić się, że rzeczywiście jest ono konieczne oraz należy pamiętać o stałym aktualizowaniu raz nadpisanych plików ⬆️.
Szablony WooCommerce i ich nadpisywanie mogą okazać się bardzo pomocne przy dopasowaniu stron sklepu WooCommerce ⭐.
Jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas!
Sprawdź wtyczki i usługi dla WordPress i WooCommerce od WP Desk →