Nadpisywanie fragmentów WooCommerce we własnym motywie – czyli jak działają szablony WooCommerce

Jedną z większych zalet WordPressa jest możliwość tworzenia motywów potomnych. Motywy potomne umożliwiają nam zmodyfikowanie motywu bez ryzyka utraty naszych zmian w przypadku aktualizacji pierwotnego motywu. Niestety w przypadku wtyczek musimy polegać głównie na akcjach i filtrach stworzonych przez twórcę danego rozwiązania. Na szczęście w przypadku WooCommerce stworzono mechanizm podobny w działaniu do motywów potomnych – możemy nadpisać poszczególne fragmenty wyświetlane przez WooCommerce w naszym motywie – dzięki temu nie musimy się martwić o to, co się stanie po aktualizacji wtyczki (a jest ona aktualizowana dość często).

Jak działa nadpisywanie w WooCommerce?

W plikach wtyczki WooCommerce znajduje się specjalny katalog templates, który zawiera pliki, które można nadpisać we własnym motywie. Dokładniej chodzi o katalog wp-content/plugins/woocommerce/templates.

Stworzenie nadpisania jest bardzo proste – wystarczy skopiować interesujący nas plik do katalogu woocommerce w naszym motywie, a następnie go zmodyfikować według swoich potrzeb.

Istnienie tego mechanizmu sprawia, że nie musimy ograniczać się do domyślnej struktury WooCommerce i tego na co pozwala nam CSS.

Przykładowo jeżeli chcemy nadpisać strukturę wyszukiwarki produktów używanej m.in. w dedykowanym widżecie WooCommerce wystarczy, że przeniesiemy plik:

wp-content/plugins/woocommerce/templates/product-searchform.php

do katalogu:

wp-content/themes/my-theme/woocommerce/product-searchform.php

Od tego momentu wszystkie modyfikacje naniesione w przeniesionym pliku będą widoczne w wyszukiwarce produktów WooCommerce.

O czym warto pamiętać stosując nadpisania?

Nadpisywanie plików nie jest oczywiście rozwiązaniem pozbawionym wad. Musimy pamiętać o tym, że kod WooCommerce cały czas podlega zmianom. Dlatego jeżeli stosujemy nadpisania, powinniśmy raz na jakiś czas sprawdzić czy są aktualne.

Nieaktualne pliki grożą nam: Niedziałającymi skryptami JavaScript (brak elementów, które są wymagane przez skrypty), Brakiem nowych funkcji i elementów interfejsu, * Błędami bezpieczeństwa – czasem zdarza się, że aktualizacje niosą poprawki bezpieczeństwa związane także z plikami, które można nadpisać.

Dodatkowo czasem może okazać się, że na potrzeby naszej modyfikacji wystarczą filtry lub akcje dostępne w szablonach wykorzystywanych przez WooCommerce, dlatego warto przeanalizować

Podsumowanie

Nadpisywane fragmentów kodu generowanych przez WooCommerce jest bardzo proste dzięki wbudowanemu mechanizmowi nadpisywania. Przed każdym nadpisaniem należy jednak upewnić się, że rzeczywiście jest ono konieczne oraz należy pamiętać o stałym aktualizowaniu raz nadpisanych plików.

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail