Klienci, czyli 5 kroków do wiarygodności w sklepie na WooCommerce

sklep na woocommerce

Dziś krótki wpis, ponieważ temat konkretny. Dla przypomnienia to trzeci wpis z cyklu Sklep internetowy – jak zacząć swoją „przygodę życia” i oczywiście zachęcam Cię gorąco do przeczytania pozostałych.

A więc stało się. Twój sklep internetowy istnieje, jest odpowiednio skonfigurowany i… otwarty dla Klientów. Każdego dnia logujesz się do swojego panelu administracyjnego i niestety nie ma tam zamówień. Po kilku dniach logujesz się do panelu statystyk i z przerażeniem widzisz, że pojawiają się w sklepie ludzie. Jednak jak szybko wchodzą, tak też szybko z niego wychodzą. Zaczynasz się zastanawiać: co może być przyczyną?

Tak, tak, wiem, to dość tragiczny scenariusz pierwszych chwil istnienia sklepu. Jednak – niestety – nie tylko możliwy, ale i często spełniający się… Niezależnie, czy jesteś w takiej sytuacji, czy masz zadowalającą sprzedaż w swoim sklepie, zawsze warto przyjrzeć się jednej ważnej (jeśli nie najważniejszej) kwestii – wiarygodności.

Na początek kilka słów o tym, po co w ogóle pracować nad wiarygodnością sklepu. Wyobraź sobie, że chcesz coś kupić, niech to będzie np. prezent dla kogoś bliskiego. Pytasz znajomych, gdzie są fajne gadżety i otrzymujesz adres. Idziesz. Dochodzisz na miejsce (wg mapy Google to właśnie ten adres), patrzysz… Przed Tobą obskurna, ciemna brama, gdzieś ze środka dochodzą Cię mocno zakropione łaciną podwórkową rozmowy. Wprawdzie krzywo wisi brudny szyld „Upominki”, ale… No właśnie: wchodzisz?

Wiarygodność w sklepie internetowym jest tak ważna, ponieważ buduje poczucie bezpieczeństwa Twojego Klienta. Z kolei jego poczucie bezpieczeństwa wpływa na zaufanie do Ciebie i Twojego sklepu, a zaufanie już bezpośrednio przekłada się na zakupy. Właśnie dlatego warto dbać o wiarygodność w swoim sklepie www. Jak więc ją budować?

Na początek sprawy techniczne. Obowiązkowym 'must have’ każdego sklepu jest Regulamin oraz Polityka prywatności. Po pierwsze dlatego, że te informacje są wymagane prawem UE, a po wtóre – ponieważ wiele poradników odradza zakupy internetowe w sklepach, które ich nie mają. Wiarygodność sklepu internetowego podnosi również informacja o nazwie, adresie (przynajmniej adresie wykonywania działalności), NIPie, numerze rachunku bankowego, adresie mailowym, numerze telefonu, czy infolinii. To są dane, które uwierzytelniają istnienie firmy prowadzącej sklep.

Inną przestrzenią podnoszącą wiarygodność sklepu internetowego jest obsługa Klienta. Wprawdzie mówi się, że w naszym kraju wystarczy odpowiadać na maile i odbierać telefony w sklepie www, a już ma się przewagę konkurencyjną, jednak to jest pole, którym naprawdę można dobrze wpłynąć na własną wiarygodność. W skrócie – im lepiej potraktujesz Klienta, im dokładniej odpowiesz na jego potrzebę, im bardziej mu pomożesz – tym lepiej dla ciebie i Twojego sklepu.

Ostatnią płaszczyzną jest sam wygląd sklepu internetowego. Warto postarać się o ładny, spójny, harmonijny layout. Warto potrudzić się, by w sklepie było Klientowi wygodnie, by wiedział co i gdzie w nim znajdzie, by znał koszty przesyłki, dostępne płatności. Warto odpowiednio wyeksponować produkty, dobrać do nich kolorystykę całego sklepu i przeprowadzić Klienta przez cały proces zakupowy krok po kroku. Niech wie, że w Twoim sklepie jest bezpieczny.

Znasz dobre/nietrafione przykłady wiarygodnych sklepów? A może sklep, który kompletnie nie wzbudza poczucia bezpieczeństwa? Podziel się w komentarzu!

Wszystkie części cyklu o e-commerce dla początkujących znajdziesz tu:

1. Sklep na WooCommerce, czyli od pomysłu do planu – weź kartkę i ołówek w dłoń!
2. Sklep na WooCommerce, czy to odpowiedni wybór?
3. Klienci, czyli 5 kroków do wiarygodności w sklepie na WooCommerce.
4. Trudny Klient, czyli jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej prowadząc sklep na WooCommerce.
5. 7 grzechów głównych przy sprzedaży w sklepie na WooCommerce, czyli o tym, co na pewno nie przyniesie ci zysku.

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail