Jak dodać pole NIP do zamówienia WooCommerce?

Bolączka wielu, sukces niewielu. Polscy przedsiębiorcy generalnie mają pod górkę pod „każdym krzaczkiem”, od polskich znaków w czcionkach (Dzięki ci Firefox!), poprzez dopasowanie odpowiednich płatności aż do odpowiedniego „polskiego” formularza zamówienia właśnie.

Sposobów na dodanie własnego pola w formularzu zamówienia jest kilka. Ja prezentuje jeden z nich, który wynikł z założenia, że:

  • sprzedajemy w pewnym sensie produkt wirtualny (kupujemy szkolenia),
  • wyraźna instrukcja od klientki, gdzie ma się znajdować formularz.

Gdzie, więc miał znajdować się ten formularz? W miejscu – w prawej kolumnie – gdzie zaznaczamy Dodatkowy/Inny adres wysyłki.

Idąc tym tropem najprostszym rozwiązaniem wydawało się, więc podmienienie pól właśnie w tej rozsuwanej kolumnie, oraz zmiana Zapytania na Chcesz otrzymać Fakturę VAT?

Posłużymy się wtyczką Woocommerce Poor Guys Swiss Knife. Posiada wiele opcji, dla Poor Guysów, którzy nie chcą płacić za rozwiązania premium, między innymi edycję pól zamówienia.

Wtyczkę ściągamy, wgrywamy i szukamy opcji.

Znajdziemy je pod zakładką WooCommerce. Idziemy dalej do Woocommerce Checkout Shipping Section, rozwijamy i naszym oczom ukazuje się lista wszystkich pól w tej kolumnie.

swiss fork nip woocommerce

Możemy swobodnie zaznaczyć których pól nie potrzebujemy, oraz dodać nowe. Na powyższym screenie widzisz przykładową konfigurację.

Następny krok to zmiana nazwy kolumny. Odpalamy swojego ulubionego klienta FTP i idziemy do wp-content/languages/plugins/woocommerce-pl_PL.po.

Otwieramy sobie PoEditem (przykładowo) i wyszukujemy frazę Ship to a different address? zmieniamy na Chcesz otrzymać fakturę VAT? zapisujemy plik, kompilujemy do .mo i podmieniamy dotychczasowe pliki.

Tutaj jedna uwaga: kiedy edytujesz pola w tym pliku, możesz stracić dotychczasowe tłumaczenie (częściowo) i będziesz musiał uzupełnić większą ilość fraz, żeby wszystko wróciło do normy. Na tym etapie otrzymujemy już wiadomości z dodatkowych pól – możemy je znaleźć w WooCommerce – Zamówienia – Podgląd (oczko).

Niemniej jednak dobrze by było dostać pełną informację również na skrzynkę mailową, wraz z potwierdzeniem nowego zamówienia.

Idziemy, więc do Woocommerce → Ustawienia → Emaile → Nowe zamówienie (New order)

edycja-maila

Poniżej mamy przycisk który pokaże nam aktualny szablon e-maila, szukamy linijki kodu podobnej do tej:

<?php if ( $order->billing_phone ) : ?>
    <p><strong><?php _e( 'Tel:', 'woocommerce' ); ?></strong> <?php echo $order->billing_phone; ?></p>
<?php endif; ?>

Kopiujemy, wrzucamy poniżej i zmieniamy billing_phone na Id naszego pola (Ustawione w Swiss Fork), u mnie jest to shipping_nip, zmieniamy w 2 miejscach, zapisujemy zmiany i sprawdzamy czy wszystko działa jak należy.

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail