Jak włączyć płatności cykliczne PayU – poradnik krok po kroku dla sprzedawców

Płatności cykliczne PayU to idealny sposób na zwiększenie przychodów ze sklepu internetowego i zbudowanie lojalności klientów. W tym poradniku dowiesz się jak uruchomić płatności cykliczne w PayU i z jakimi kosztami się one wiążą. Podpowiem również jak przyspieszyć cały proces, aby poszedł jak z płatka.

Czy warto korzystać z płatności cyklicznych w e-commerce?

Zdecydowanie tak, to chyba nie ulega wątpliwości, bo kto nie chciałby otrzymywać regularnych i terminowych wpłat od klientów?

Istnieją co najmniej 3 główne powody, dlaczego warto wdrożyć płatności cykliczne:

 1. Regularne i terminowe wpłaty klientów.
 2. Wyższe konwersje.
 3. Lojalność i wygoda klientów, którzy nie muszą pamiętać o terminach płatności.

O tym, że płatności cykliczne zdobywają niebywałą popularność, niech świadczy fakt, że pewna firma z Australii o nazwie WesEggs sprzedaje jajka (tak, kurze jajka) w modelu subskrypcyjnym i regularnie powiększa swoją bazę klientów.

Czy to nie piękna perspektywa?

Kto jeszcze korzysta z płatności cyklicznych PayU?

Z płatności cyklicznych korzystają już takie firmy i organizacje jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Portal Siepomaga.pl, OKO.press, SOS Wioski Dziecięce, UNICEF, Greenpeace.

A dla kogo są przeznaczone płatności cykliczne: kluby fitness, centra medyczne, firmy ubezpieczeniowe, dostawcy mediów (woda, prąd, gaz), media, firmy i instytucje pobierające cykliczne składki/datki, serwisy oferujące prenumeraty, firmy udostępniające usługi w modelu SaaS.

A jak to działa w praktyce?

Jak działają płatności cykliczne PayU?

Zasada działania płatności cyklicznych jest bardzo prosta i opiera się na regularnym opłacaniu abonamentu za produkt lub usługę.

W kilku prostych krokach wygląda to tak:

 1. Tworząc produkt określasz cenę abonamentu oraz okres rozliczeniowy (np. miesiąc lub rok).
 2. Podczas składania zamówienia klient otrzymuje informację o wysokości abonamentu i okresie rozliczeniowym.
 3. Aby płatności cykliczne PayU działały, płatność musi odbyć się kartą płatniczą (niekoniecznie kredytową, ale taką z włączonymi płatnościami internetowymi).
 4. Po wpisaniu danych karty i złożeniu zamówienia, realizowna jest pierwsza płatność, a następnie w cyklach, które określasz przy tworzeniu produktu, płatności są automatycznie pobierane z karty klienta.

PayU przygotowało również infografikę, na której pokazuje jak działają abonamenty:

Ile kosztują płatności cykliczne w PayU

Niestety płatności cykliczne w PayU nie są darmowe. Uruchomienie usługi jest darmowe, ale wiążę się z miesięczną opłatą 49 zł netto. Niezależnie od tego, czy w danym miesiącu mamy jakieś zamówienia cykliczne, musimy opłacać abonament. To bardzo dobry przykład od PayU jak zarabiać na płatnościach cyklicznych ;)

Co miesiąc na naszym koncie pojawi się faktura za usługę płatności cyklicznych. Co również ważne, faktura nie zostanie automatycznie opłacona ze środków zgromadzonych na koncie PayU. Każdorazowo fakturę trzeba opłacić ręcznie przelewem. Przyznam, że jest to trochę uciążliwe i nie wiem, czemu PayU zdecydowało się na właśnie taką formę rozliczeń. Tym bardziej, że faktura za prowizje od płatności jest opłacana automatycznie.

Jak szybko włączyć płatności cykliczne w PayU – krok po kroku

Jeśli nie masz jeszcze konta i podpisanej umowy PayU, najpierw zarejestruj się tutaj →

Jeśli masz już konto w PayU:

 1. Zaloguj się na swoje konto PayU i przejdź do zakładki Kontakt.
 2. Jako temat wiadomości wybierz Prośba o ofertę i wpisz prośbę o aktywację płatności cyklicznych.
 3. Następnie otrzymasz wiadomość od PayU na e-mail o konieczności zaakceptowania aneksu do umowy oraz wykonaniu przelewu aktywacyjnego.
 4. Wykonaj przelew aktywacyjny oraz zaloguj się na konto PayU i zaakceptuj aneks do umowy na realizację płatności cyklicznych (wymaga to tylko elektronicznej zgody, nie trzeba wysyłać papierowej korespondencji).
 5. Odpisz na otrzymanego od PayU maila z informacją o wykonaniu wszystkich niezbędnych kroków.

Po wypełnieniu powyższych kroków, zwykle w ciągi 24-48 godzin usługa zostanie aktywowana.

Uwaga: Pamiętaj o wykonaniu przelewu aktywacyjnego na 1 zł (kwota zostanie zwrócona). Nawet, gdy już masz aktywowane konto PayU za pomocą wcześniejszego przelewu. Aktywacja płatności cyklicznych wymaga dodatkowego przelewu aktywacyjnego. Ja o tym zapomniałem i cały proces aktywacji się z tego powodu przedłużył.

Jak włączyć płatności cykliczne w WooCommerce?

Teraz, gdy masz już aktywowane płatności cykliczne w PayU, możesz przystąpić do wdrożenia ich w swoim sklepie.

Uruchomienie płatności cyklicznych w WooCommerce jest banalnie proste dzięki wtyczce PayU WooCommerce od WP Desk, która posiada wbudowaną obsługę płatności cyklicznych.

Przygotowaliśmy kompletny poradnik jak krok po kroku włączyć płatności cykliczne PayU w WooCommerce →

Czy będziesz korzystać z płatności cyklicznych?

Jak widzisz, płatności cykliczne to świetny sposób na zwiększenie konwersji, wygodę i zadowolenie klientów oraz w efekcie zbudowanie lojalności. Ich wdrożenie nie jest skomplikowane, a proces aktywacji, mimo, że nie jest w pełni zautomatyzowany to jest w miarę szybki. Integracja ze sklepem WooCommerce jest łatwa ze względu na gotową wtyczkę. Nic tylko korzystać! Dasz się skusić?

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail