Porównanie WooCommerce i Easy Digital Downloads

Porównanie WooCommerce i Easy Digital Downloads

W tym artykule znajdziesz porównanie WooCommerce i Easy Digital Downloads. Zobaczysz różnice pomiędzy WooCommerce i EDD. Dowiesz się, z jakiej wtyczki do sprzedaży możesz skorzystać.

Decyzja podjęta? Chcesz prowadzić sklep wykorzystując do tego WordPressa. Na przykład wpadł Ci do głowy pomysł, aby sprzedawać… wtyczki dla WordPressa. Wszystko masz już zakodowane, przemyślane. Testy wykonane, a Twoje wtyczki mają zarabiać dla Ciebie.

Jak szybko założyć sklep i które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze? Pewnie zależy Ci też na szybkości i skalowalności rozwiązania. Może chcesz sprzedawać Twoje wtyczki globalnie. Zastanawiasz się, co wybrać: WooCommerce czy Easy Digital Downloads? Jeśli tak, czytaj dalej. Artykuł z porównaniem jest dla Ciebie. Zapraszam!

Spis treści

WooCommerce i Easy Digital Downloads

Na początek bomba. WooCommerce obsługuje ponad 25% światowego rynku eCommerce 💪. To więcej niż popularny Shopify (20%), Magento (10%) lub OpenCart(3%). Czy to oznacza, że wtyczka jest bezkonkurencyjna? Czy Easy Digital Downloads ma jakieś szanse w zestawieniu z tym gigantem? Zdecydowanie tak!

Wszystko zależy bowiem od tego, co będzie dla Ciebie najważniejsze. Na początku, gdy zaczniesz sprzedawać wtyczki, oraz po roku lub dwóch.

Porównanie WooCommerce i Easy Digital Downloads

Przed tym, gdy zrobię porównanie WooCommerce i Easy Digital Downloads, chcę wyraźnie o czymś napisać. W internecie znajdziesz mnóstwo wtyczek darmowych dla jednego i drugiego rozwiązania. Pamiętaj o tym czytając poniższe porównanie cech, funkcji i rozszerzeń dla obu wtyczek. Zaczynamy 🙂.

WooCommerce – plusy

Zacznijmy więc od tytana w świecie eCommerce. Dla WooCommerce istnieje mnóstwo darmowych lub płatnych dodatków pozwalających na dalszą rozbudowę sklepu. Nie wspominając o ogromnej ilości motywów dedykowanych właśnie dla WooCommerce. Do wielkich plusów można też zaliczyć to, że za wtyczkę odpowiedzialni są ludzie z Automattic. Łatwo też o ewentualną pomoc programistów w tworzeniu Twojego sklepu.

Istnieje ogromna ilość firm specjalizujących się w dopasowaniach właśnie dla WooCommerce. Znalezienie wtyczki odpowiedzialnej za integrację z innymi wtyczkami, platformami, płatnościami lub firmami kurierskimi będzie łatwe 🙂.

💡 Przeczytaj też o tym jak zaplanować sklep na WooCommerce.

Jeśli planujesz sprzedaż na rynku światowym, na pewno docenisz informację, że wtyczka posiada ponad 65 tłumaczeń. No i zapomniałbym – proces instalacji wtyczki WooCommerce jest bardzo intuicyjny, wizualnie przyjemny.

💡 Przeczytaj też artykuł o najbardziej popularnych motywach WooCommerce.

WooCommerce – minusy

Wtyczka stworzona z naciskiem na sprzedaż wszystkiego. Może to być jej atutem, jeśli w przyszłości zdecydujesz się na poszerzenie asortymentu (dywersyfikację eshopu). Jednak to, co jest plusem, równocześnie jest wielką wadą WooCommerce. Zdecydowanie bardziej obciąża on bowiem zasoby serwera. Będzie potrzebna dodatkowa praca, aby zoptymalizować stronę 🚀.

Dodawanie produktów do Twojego sklepu jest łatwe, jednak istnieje bardzo wiele opcji, z których zapewne nie skorzystasz. Wtyczka na start umożliwia Ci sprzedaż produktów fizycznych i wirtualnych. Przy sprzedaży kilku wtyczek może okazać się, że płacisz za cały parking, aby zaparkować jeden samochód.

Załóż szybki i efektywny sklep WooCommerce →

Easy Digital Downloads – plusy

Wtyczka Easy Digital Downloads stworzona została z myślą o sprzedaży dzieł niematerialnych, ale istnieje możliwość rozbudowy, tak by sprzedawać też produkty materialne.

Wtyczka zapewnia dużą prostotę, jeśli chodzi o dodawanie produktów. Bardzo ciekawa jest możliwość dodawania opcji zakupu określonego produktu, za pomocą shortcode’u, do dowolnej strony lub wpisu. Pozwoli więc na szybkie rozpoczęcie sprzedaży produktów cyfrowych w Twoim sklepie. Na pewno mniej skomplikowany start, zwłaszcza jeśli planujesz sprzedawać tylko kilka wtyczek do WordPressa 🛒.

Easy Digital Downloads posiada też klasyczne statystyki, historię, kupony rabatowe do sprawnego zarządzania e-sklepem. Dla samej wtyczki jest wiele rozszerzeń, motywów dedykowanych oraz firm oferujących dodatki.

Muszę przyznać, że motywy proponowane/ dedykowane dla Easy Digital Downloads są piękne ⭐. Możesz je zobaczyć tu!

Easy Digital Downloads – minusy

Wtyczka Easy Digital Downloads dostępna jest tylko w 20 językach. Posiada też zdecydowanie mniej integracji dla rynku polskiego lub ogólnie dla mniejszych krajów. Chodzi tu o formy płatności, obsługę wysyłek lub wykorzystywanie zewnętrznych API.

Jeśli planujesz w przyszłości sprzedawać także produkty materialne, zwłaszcza na rynki lokalne, będziesz miał trudniejsze zadanie przy kompletowaniu wtyczek i rozszerzeń. Istnieje też mniej programistów zajmujących się dedykowanymi rozwiązaniami dla Easy Digital Downloads.

Porównanie WooCommerce i Easy Digital Downloads – cechy i funkcje

Obie wtyczki pozwalają na wygodne prowadzenie sklepu internetowego. Jednak niektóre opcje nie są dostępne w początkowej – standardowej instalacji. Jest to o tyle istotne, że jeśli nie znajdziesz darmowej wtyczki, każdy dodatek będzie wiązał się z koniecznością kolejnego zakupu. Co za tym idzie, zwiększą się koszty prowadzenia Twojego sklepu z wtyczkami dla WordPressa.

Różnice pomiędzy WooCommerce i Easy Digital Downloads

Być może poniższe zestawienie pomoże Ci zdecydować już na wstępie, która wtyczka będzie dla Ciebie lepsza. Na jakie też dalsze wydatki (zazwyczaj rocznych subskrypcji) musisz się przygotować. Na początek różnice pomiędzy WooCommerce i EDD. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego, kiedy WooCommerce oferuje daną opcję od początku, podczas gdy dla EDD konieczne jest zakupienie dalszej wtyczki. Porównanie WooCommerce i Easy Digital Downloads dla wymienionych elementów to punkt dla pierwszego rozwiązania ⭐.

Najważniejsze różnice pomiędzy WooCommerce i Easy Digital Downloads

CechaWooCommerceEasy Digital Downloads
Opinie produktów+-
Kalkulacja kosztu wysyłki+-
Ręczne dodanie zamówienia+-

Dostępność integracji do WooCommerce i EDD

WooCommerce posiada zdecydowanie więcej wtyczek darmowych oraz płatnych, które zapewniają integrację z licznymi firmami kurierskimi. Dla Easy Digital Downloads istnieje natomiast takich wtyczek zdecydowanie mniej, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze koniecznie sprawdź, czy dla firmy kurierskiej, którą masz zamiar wybrać, opcja dodania odpowiedniej integracji będzie w ogóle możliwa 📦.

Analogicznie sprawdź, czy znajdziesz wtyczki, które będą obsługiwały wybrane bramki płatnicze.
Obie wtyczki są od początku wyposażone w integracje z PayPal. Natomiast WooCommerce posiada opcję ustawienia płatności za pomocą przelewu bankowego i za pobraniem. Dla EDD nie dodasz takich sposobów dla klientów Twojego sklepu. Nie ma też płatnych wtyczek, które by Ci to umożliwiły.

Sprawdź darmowe wtyczki dla WooCommerce →

Porównanie WooCommerce i Easy Digital Downloads w aspekcie ilości integracji wypada więc zdecydowanie na korzyść pierwszej wtyczki. Jeśli połączenie z różnymi zewnętrznymi portalami lub firmami jest dla Ciebie ważna, to odpowiedź na pytanie: Co wybrać WooCommerce czy Easy Digital Downloads będzie jasna 🙂!

Porównanie WooCommerce i Easy Digital Downloads – koszty dodatkowych wtyczek

Easy Digital Downloads ma jedną niewątpliwą przewagę nad WooCommerce. Chodzi mianowicie o oszczędności, na które możesz liczyć przy zakupie pakietów wtyczek z oficjalnej strony EDD.

Professional Pass w cenie 299 dolarów rocznie pozwala na dostęp do 48 wtyczek premium dla jednej strony internetowej. Natomiast z All Access Pass za 499 dolarów rocznie możesz korzystać ze wszystkich 97 wtyczek sprzedawanych przez oficjalny sklep EDD – dla dowolnej liczby prowadzonych przez Ciebie sklepów. Jest to ogromna oszczędność, zważywszy na fakt, że pojedyncza wtyczka z zestawu kosztuje średnio około 99 dolarów rocznie dla jednej strony 💪!

Dla WooCommerce różnice zobaczymy na przykładzie oficjalnego sklepu – WooCommerce.com. Nie masz tu możliwości zakupu wtyczek w zestawach. Wybierając wtyczki płatne na tej stronie musisz przygotować się na zdecydowanie wyższe wydatki.

Z drugiej strony spora liczba wtyczek bezpłatnych stworzona dla WooCommerce rekompensuje wszystko. Średnie zaś ceny pojedynczych wtyczek płatnych są podobne, choć czasem koszt jednej osiąga kwotę 299 dolarów dla jednej strony. Powiem szczerze, że przy decyzji o wyborze rozwiązania na kilka lat i korzystaniu z kilkunastu wtyczek płatnych są to kolosalne różnice w rocznych kosztach prowadzenia Twojego sklepu dla wtyczek do WordPressa.

Dostępność i rozwój dodatków – podsumowanie

WooCommerce oferuje zdecydowanie więcej wtyczek, darmowych jak i płatnych. Rynek dodatków dla WooCommerce rozwija się też szybciej niż dla EDD. Korzystając z Easy Digital Downloads do sprzedaży wtyczek w Twoim sklepie zadaj sobie pytanie, gdzie Twój biznes może i ma się znaleźć, powiedzmy za rok.

Upewnij się, że gdy Twoja działalność nabierze rozpędu, znajdziesz odpowiednie wtyczki i rozwiązania dla Twoich pomysłów i wizji rozwoju sklepu w przyszłości. Ważne, aby zrobić porównanie WooCommerce i Easy Digital Downloads, aby wybrać najlepsze rozwiązanie w Twoim przypadku.

Sprawdź wtyczki dla WooCommerce od WP Desk →

Co wybrać WooCommerce czy Easy Digital Downloads

Prędkość działania i obciążenie dla serwera

Co wybrać WooCommerce czy EDD?

Bardzo ważną kwestią, choć może obecnie nie tak istotną, są wymagania obu wtyczek. Chodzi tu przede wszystkim o obciążenie serwera oraz prędkość działania. Świeże instalacje obu wtyczek powodują podobne obciążenie dla serwera i jego zasobów. EDD nastawiony na prostsze działanie ładuje o wiele mniej skryptów na stronie (tylko 2). WooCommerce aż 8.

W rozbudowanym sklepie z WooCommerce szczególnie obciążający i powodujący opóźnienia w ładowaniu strony jest skrypt /?wc-ajax=get_refreshed_fragments. Pozwala on na aktualizację stanu koszyka bez przeładowywania strony internetowej. Niemniej to żądanie nie jest cachowane, a więc dodatkowo obciążające. Jeśli chcesz, możesz odpiąć ten skrypt i usunąć jego ładowanie, co przyniesie lekką poprawę.

Zwróć uwagę na używaną wersję PHP. Szczególnie wersje nowsze w tym 7.3 pozwolą na szybsze ładowanie stron w przypadku używania jednej bądź drugiej wtyczki.

Społeczność i wsparcie

Prowadzenie sklepu przyniesie wiele sytuacji, kiedy znajdziesz się w potrzebie. Czy chodzi o stworzenie rozwiązania dedykowanego, wtyczki z nową funkcją lub po prostu konsultacji, ważne jest znalezienie odpowiednich osób, które Ci pomogą.

Ogromnie ważna jest też społeczność programistów i ludzi związanych z wybraną przez Ciebie wtyczką. Dzięki nim Twój sklep do sprzedawania wtyczek dla WordPressa będzie mógł sprawnie działać, a Ty będziesz spać spokojnie. Porównanie WooCommerce i Easy Digital Downloads także w tym zakresie jest według mnie istotne, zwłaszcza w długim okresie, kiedy rozwiniesz skrzydła.

Zobacz wtyczki ze wsparciem technicznym od WP Desk →

Sprawdź usługi dla WooCommerce →

Szczególnie ważne jest to w przypadku prowadzenia sklepu skierowanego do klientów z Polski lub innych, mniejszych krajów 🚚. Lokalizacja działań marketingowych i integracja z innymi lokalnymi kanałami sprzedaży oraz stronami z opiniami zapewne też będzie się liczyło. Chciałbym skupić się więc na Polsce jako miejscu, gdzie być może będziesz sprzedawać wtyczki do WordPressa, a także szukać wsparcia.

Porównanie WooCommerce i EDD

WooCommerce w Polsce

Polskie portale, które odpowiadają na różne pytania związane z wtyczką, dają wsparcie, materiały szkoleniowe oraz pozwalają znaleźć programistów specjalizujących się w WooCommerce to:

Easy Digital Downloads w Polsce

Nie istnieje w Polsce grupa skupiająca się na EDD i dodatkach do tej wtyczki. Jeśli będziesz potrzebować pomocy, pozostanie Ci udanie się na ogólne strony o WordPress. Liczba kursów po polsku dotyczących Easy Digital Downloads też jest niska (w porównaniu do kursów związanych z WooCommerce). Znalazłem też jedynie pojedyncze wpisy na różnych blogach mówiące o EDD.

Podsumowanie

WooCommerce posiada około 9-10 razy więcej wtyczek niż Easy Digital Downloads. Niemniej, nie będzie to automatycznie oznaczało, że WooCommerce jest lepszy. Twój sklep będzie potrzebował zapewne tylko kilku, dzięki którym rozpoczniesz sprzedaż wtyczek do WordPressa.

WooCommerce przyciąga większą uwagę programistów, jest popularniejszy i bardziej skalowalny. Oznacza to, że znajdziesz więcej rozwiązań i integracji, zwłaszcza dla mniejszych krajów. Dotyczy to także Polski. Jeśli marzysz, aby za rok sprzedawać produkty klasyczne, wysyłać klientom wersje pudełkowe, a Twoje produkty mają trafiać do różnych mniejszych krajów np. w Europie, pomyśl o WooCommerce. Łatwiej znajdziesz potrzebne wtyczki.

Planujesz mieć kilka wtyczek wraz z 3 wersjami licencji, a Twoim rynkiem docelowym są na przykład Stany Zjednoczone/ Zachodnia Europa/ Azja? Łatwiej rozpoczniesz sprzedaż wtyczek do WordPressa z Easy Digital Downloads. Nie będziesz bowiem potrzebował integracji dla rynków mniejszych (formy płatności, dostawy, integracje). Jeśli chodzi o prędkość i lekkość, porównanie WooCommerce i Easy Digital Downloads wypada trochę lepiej na korzyść drugiej wtyczki, jednak nie jest to odczuwalna różnica.

Mam nadzieję, że artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Jeśli masz pytania lub chcesz podzielić się Twoimi doświadczeniami z porównania WooCommerce i Easy Digital Downloads, daj znać w komentarzu 🙂.

Co wybrać? WooCommerce czy EDD? Wybór odpowiedniej dla Ciebie wtyczki zależy ostatecznie od tego, czego naprawdę będziesz potrzebować. Mam nadzieję, że Twój sklep w każdym przypadku odniesie sukces. Powodzenia!
 

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

[shopmagic_form id="3782" name=false labels=false doubleOptin]

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

[shopmagic_form id="3782" name=false labels=false doubleOptin]