Brak produktu w magazynie? – sortowanie listy produktów

Prowadząc sklep internetowy nie zawsze mamy na stanie wszystkie oferowane przez nas produkty. Mając świadomość, że wkrótce dotrą do naszego magazynu, wyświetlamy je w naszym sklepie. Nie umożliwiamy jednak ich zamówienia. Świetnie byłoby gdyby produkty o takim statusie znajdowały się na dole listy produktów dostępnych w sklepie, prawda? Mamy na to rozwiązanie: sortowanie listy produktów!

Brak produktu w magazynie – problem

Podczas prowadzenia sklepu internetowego dość często wynika taka sytuacja: odbywa się sprzedaż ostatniego egzemplarzu produktu, a nowe dostarczenie na magazyn odbędzie się dopiero za kilka dni. W tym przypadku użytkownicy WooCommerce mogą skorzystać się ze specjalnej opcji, która pozwala zaznaczyć, że odpowiedni produkt nie jest dostępny. Znaleźć ją można podczas edytowania produktu w kategorii Magazyn – Stan magazynowy:

sortowanie listy produktów - brak produktu
Brak produktu w magazynie.

Po wprowadzeniu odpowiednich zmian do produktu, będzie on dalej widoczny na stronie sklepu. Jednak podczas przejścia do szczegółowego opisu produktu pojawi się komunikat z informacją, że jest on niedostępny:

sortowanie listy produktów - produkt w sklepie
Informacja o braku produktu na stronie z jego opisem

Problem podanego rozwiązania polega na tym, że produkty, które są niedostępne znajdują się na stronie sklepu razem z tymi, które mogą być zamówieni przez klientów:

sortowanie listy produktów - lista produktów
Strona sklepu przed sortowaniem

Sortowanie listy produktów – rozwiązanie problemu

Taki sposób wyświetlania produktów powoduje zamieszanie. Nie jest to jasne dla klienta. Dlatego proponujemy kilka możliwych wariantów dla rozwiązania tego problemu:

  1. Włączyć opcję, aby niedostępne produkty były ukrywane na stronie. Minus tego rozwiązania polega na tym, że strona z produktem, która może posiadać dobre pozycji w wyszukiwarce, stanie się niedostępna. W rezultacie osoby, które trafią na nią z Google, będą widziały stronę błędu 404 i na pewno powrócą do wyników wyszukiwania. To ze swojej strony zwiększy wskaźnik odrzuceń i spowoduje do poniżenia pozycji strony w wynikach wyszukiwania albo do jej pełnego usunięcia (jeśli przez dłuższy czas produkt będzie niedostępny).
  2. Dodać informację o braku produktu na stronę sklepu.
  3. Sortować niedostępne produkty na stronie sklepu.

Podczas przeczytania dokumentacji i zapoznania z informacją na forum, udało nam się znaleźć dobry kawałek kodu, który pozwoli zrealizować 3 wariant.

Sortowanie listy produktów na stronie sklepu

Poniższe porady są przeznaczone tylko dla zaawansowanch użytkowników. Ten kod zmodyfikuje baze danych twojej witryny. Przed zastosowaniem kodu koniecznie wykonaj kompletny backup bazy danych i plików witryny.

Wstawić ten kod należy do pliku functions.php motywu używanego domyślnie (oraz do analogicznego pliku motywu potomnego):

sortowanie listy produktów - kod źródłowyEdytowanie pliku functions.php

Kod do skopiowania poniżej:


Po zapisywaniu wszystkich zmian, możemy przejść na stronę sklepu. Produkty, które teraz nie są dostępne w magazynie będą zachodzić się w końcu listy.


Strona sklepu po sortowaniu

Podsumowanie
Jednym z istotnych kryterium dla każdego właściciela sklepu internetowego jest wskaźnik konwersji. Im większy on jest, tym lepiej strona spełnia potrzeby użytkowników i zachęca ich do zakupu produktów. Dzisiejszy temat pozwoli Państwu posortować produkty na stronie sklepu według dostępności w magazynie. W rezultacie osoby odwiedzające w pierwszej kolejności będą wiedzieli te artykuły, które są, a już potem – niedostępne.

PS Spodziewam się, że dany temat będzie przydatny dla was. Czekam więc na Wasze komentarze!

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail