Jak zabezpieczyć WordPressa przed włamaniami i atakami hackerów?

Poszukiwanie skutecznej metody pozwalającej uchronić blog lub witrynę sklepu internetowego przed złośliwą inwazją hackerów spędza sen z powiek niejednemu blogerowi tudzież osobie zawodowo związanej z branżą e-commerce. Warto zatem zadać sobie pytanie, co osoba odpowiedzialna za administrowanie konkretną witryną może zrobić, aby do minimum zminimalizować ryzyko ataków.
Zabezpieczenie WordPressa przed publikacją strony
Po pierwsze, zabezpieczenie WordPress powinno być priorytetem jeszcze przed stworzeniem i publikacją strony internetowej. Wybierając hosting u konkretnego dostawcy, warto wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników. Uściślając, należy upewnić się, czy dana forma informatyczna oferuje hosting zawierający najbardziej aktualną wersję PHP, czy kopie bezpieczeństwa są tworzone systematycznie i możliwe do pobrania przez klienta oraz, czy są stosowane procedury odpierające ataki DDoS. Ponadto, warto także wziąć pod uwagę czynnik czysto ludzki, mianowicie czy łatwo jest się skontaktować z pracownikami wsparcia technicznego oraz sprawdzić opinie dotychczasowych klientów.
Plik wp-config.php
Ponadto, bezpieczeństwo strony powinno stać na pierwszym miejscu na etapie instalacji WordPress. Newralgicznym punktem systemu jest plik wp-config.php, który zawiera komplet ustawień konfiguracyjnych. Tym samym trzeba koniecznie pomyśleć o ochronie wspomnianego zbioru danych. Godnym polecenia pomysłem jest podmiana kluczy chroniących plik. W tym celu dobrze jest użyć programu o nazwie WordPresss Secret Key Generator.
Ochrona panelu logowania
Co więcej, niezwykle ważne jest staranne zabezpieczenie panelu logowania. Przede wszystkim trzeba koniecznie zmienić login w panelu administratora oraz ustalić mocne hasło. Niemniej jednak nawet po tych zabiegach trzeba pamiętać, że panel logowania jest bardzo wrażliwy na ofensywne działania hakerów. Z tego tez powodu najlepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie dostępu do panelu administratora do jednego konkretnego adresu IP poprzez zastosowanie pliku .htaccess. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z siłowymi atakami ukierunkowanymi na odkrycie nieznanego hasła jest tak zwane dwuskładnikowe uwierzytelnianie (nazywane również 2 factor authentication). Sprowadza się ono do tego, że logowanie jest dwufazowe i wymaga podania nie tylko hasła, ale także specjalnego dedykowanego kodu wylosowanego przez token.
Wtyczki zabezpieczające
Wiele osób zastanawiających się nad tym, jak zabezpieczyć WordPressa decyduje się na instalowanie dodatkowych wtyczek zabezpieczających. Popularnymi rozwiązaniami tego typu są na przykład Sucuri oraz Wordfence. W tej materii warto jednak zachować umiar. Abstrahując od tego, że wspomniane wtyczki mogą osłabić wydajność systemu CMS, to – patrząc z nieco innej perspektywy- zwiększają one powierzchnię a tym samym prawdopodobieństwo ataku. Każdy plug-in reprezentuje bowiem dodatkowy kod, który może zostać wykorzystany przez hackera po to, by wtargnąć do systemu.
Certyfikat SSL
W skutecznej ochronie witryny bazującej na technologii WordPress niezwykle istotną rolę odgrywają certyfikaty SSL. Dlatego też warto kupić lub samodzielnie wygenerować certyfikat Secure Socket Layer oraz zadbać o jego poprawną instalację. Zakup wymienionego zabezpieczenia nie powinien sprawiać problemów. Bardzo często można je nabyć u tej samej firmy, która oferuje hosting. Roczny koszt certyfikatu SSL jest naprawdę znikomy i kształtuje się na poziomie kilkunastu złotych. Mając do dyspozycji narzędzie uwierzytelniające SSL, można narzucić niezagrożone połączenie w obrębie całej strony. Strategia ta gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, choć jej mankamentem jest spowolnienie witryny.
Zmiana prefixu tabel w bazie danych
Uzupełniając temat, warto lekko zmodyfikować table bazy danych, które zawiera WordPress. Najlepiej zmienić ich domyślny prefiks (czyli _wp) na coś zdecydowanie bardziej oryginalnego. Procedura ta pozwoli zapobiec atakom SQL injection, w których haker stara się tak zaaranżować pytania w bazie danych, by wkomponować nią niepożądane elementy.
Podsumowanie
Podsumowując, warto pamiętać, że kreatywność hakerów nie zna granic i z tego powodu warto samodzielnie poszukiwać dodatkowych sposobów pozwalających optymalnie zabezpieczyć witrynę opartą o system WordPress. Chroniąc swoją stronę, warto mieć na względzie także te najprostsze rozwiązania, jak chociażby systematyczne weryfikowanie witryny za pomocą skanera bezpieczeństwa online.
Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail
