Płatności Bitcoinem w Polsce

W artykule będzie o płatnościach Bitcoin w sklepach internetowych, w tym na WooCommerce. Przeczytaj, czym jest Bitcoin i czy ma szansę dołączyć do obecnych metod płatności online. Będzie też o Bitcoin w WordPress i WooCommerce.

Spis treści

Bitcoin

O ile kiedyś postęp następował raczej powolnie, o tyle dzisiaj dosłownie z dnia na dzień budzimy się w innym świecie. Szaleńcze tempo zmian i pojawianie się coraz to nowych innowacji. Nie dotyczy to jedynie przemysłu, medycyny czy ogólnie pojętego internetu, ale zaczyna dotykać także inne, poważne sfery naszego życia.

Takim właśnie przełomem było pojawienie się kryptowalut. Z czasem temat zyskał coraz większe zainteresowanie ludzi z całego świata.

Czym są kryptowaluty i Bitcoin?

W czasach, gdy monety bito ze szlachetnych kruszców, ich wartość zawierała się w wartości materiału, z jakiego były wytworzone. Ponieważ noszenie dużych ilości złota przy sobie było kłopotliwe, banki wprowadziły noty. Poświadczały one, jaki majątek posiadał ich właściciel. To właśnie od angielskiego „bank note” wzięło się słowo banknot. Jego współczesna wersja spełnia dokładnie to samo zadanie, co pierwotna.

Jednak o ile dawniej waluta miała pokrycie w złocie, o tyle obecnie już od dawna porzuciliśmy tę zależność. Dzisiejszy pieniądz opiera się głównie na gospodarce krajów. Oraz na fakcie, że ludzie obracający daną walutą wierzą, że ma ona wartość. Dzięki temu są oni skłonni wymieniać pieniądze na towary.

Kryptowaluty to wirtualny sposób reprezentacji wartości księgowej bazujący na rozproszonym systemie kryptografii. Kryptowaluty są z zasady niezależne od konkretnego państwa, banku czy scentralizowanej kontroli.

Obecnie wirtualna waluta nie służy już tylko do kolekcjonowania i spekulacji – choć nadal są to jej główne zadania. Coraz śmielej zastępuje też pieniądz fiducjarny w codziennym obrocie w sieci.

Kryptowaluty przewróciły wszystko do góry nogami. Są bowiem niezależne od banków oraz niemożliwe do dodrukowania i sfałszowania. Szybko znalazły zainteresowanie wśród amatorów transakcji online. Z początku niewiele warte, obecnie nie jednemu przyniosły fortunę, ale także i stratę.

Kryptowaluty to bardzo dynamiczny rynek, trzeba więc dysponować dużą wiedzą i odrobiną szczęścia, by być w stanie skutecznie lokować kapitał. Zabawa staje się tym trudniejsza, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że obecnie do wyboru mamy około 1200 różnych kryptowalut. Najbardziej znane to Bitcoin oraz jego odmiany, Ethereum, Litecoin i Dash.

Spekulacja… i co dalej?

O ile istnieje spora grupa ludzi, która po prostu lubi dreszczyk emocji związanych z transakcjami na kryptowalutach, o tyle równie duża część próbuje znaleźć dla nich praktyczne zastosowanie. Za granicą ta forma płatności jest już powszechna i często można używać jej w sklepach online lub stacjonarnych. W Japonii Bitcoin jest normalnym środkiem płatniczym traktowanym na równi z jenem i innymi klasycznymi walutami.

Jednak czy można dokonać płatności Bitcoinem w Polsce? Okazuje się, że jak najbardziej. Niektóre serwisy, jak np. pyszne.pl, oferują możliwość zapłaty w BTC za jedzenie lub inne usługi czy produkty. Dodatkowo jeżeli chcemy mieć możliwość zapłacenia kryptowalutą w sklepie stacjonarnym, również jest to możliwe.

Niektóre portfele i platformy oferują możliwość wyrobienia specjalnej karty płatniczej, której saldo prowadzone jest w Bitcoinie, a z drugiej strony można płacić nią w sklepie dokładnie tak samo, jak kartą wydaną przez bank. Taką usługę oferuje m.in. polska giełda BitBay.

Gdzie płacić Bitcoinem?

Oczywiście nie każdy sklep online ma taką możliwość, jednak ich liczba rośnie. Sklep internetowy płatność Bitcoinem może przypłacić zarówno dużym wzrostem wartości cyfrowej waluty, jak i jej spadkiem, w związku z czym przedsiębiorcy podchodzą do tego dosyć ostrożnie.

Z drugiej strony w Polsce istnieje kilka dużych forum poświęconych kryptowalutom, a w odmętach wątków i tematów na nich zakładanych możemy natrafić na listy sklepów, które ryzyka się nie boją i chętnie przyjmą od nas wirtualną walutę.

Świat kryptowalut to dynamiczny, szybko rozwijający się rynek, zaliczający zarówno spektakularne sukcesy, jak i bardzo duże spadki, w związku z czym warto najpierw przyswoić odpowiednią dozę wiedzy, zanim zaczniemy kupować swoje pierwsze coiny.

Niemniej jednak jeżeli opanujemy podstawowe zagadnienia i będziemy chcieli dalej zagłębiać się w ten temat, cyfrowa waluta może być bardzo użyteczna przy płatnościach online Głównie dlatego, że zapewnia nam anonimowość – jedyne, co przekazujemy światu podczas transakcji, to kwota przelewu i tzw. klucz prywatny, czyli szereg liter i cyfr wygenerowanych w losowej kolejności.

Płatności Bitcoin w WordPress i WooCommerce?

Jeśli interesuje Cię opcja płatności Bitcoinami w WordPress i WooCommerce, sprawdź repozytorium wtyczek. Pamiętaj jednak o odpowiednim zabezpieczeniu Twojego sklepu, szyfrowaniu danych oraz aktualizacji oprogramowania 🔒.

Rozważ też wdrożenie w Twoim sklepie sprawdzonych, szybkich i bezpiecznych płatności online. Możesz to zrobić zamiast lub obok płatności Bitcoinem. Pamiętaj, że klienci nie zawsze będą skłonni zapłacić Bitcoinem i zastanów się, czy dostępność Bitcoina w Twoim sklepie internetowym będzie odczytana pozytywnie.

Porównaj ofertę Autopay, PayU, Przelewy24 oraz Tpay i zastanów się nad wyborem jednej z wtyczek zawierających wsparcie techniczne, aktualizacje oraz niskie prowizje ⭐!

 AutopayPayUPrzelewy24Tpay
Opłata rejestracyjna/aktywacyjna49 PLN199 PLN, z ofertą WP Desk tylko 5 PLN1,50 PLN (przelew weryfikujący)49 PLN (aktywacja konta do wypłat)
Opłata za wypłatę środków z konta0 PLN0 PLN0 PLN0 PLN
Ilość darmowych wypłat środków z konta w miesiącubez ograniczeńbez ograniczeńbez ograniczeń4 (każda kolejna 0,99 PLN)
Opłata za zwrot środków na konto kupującego0 PLN0 PLN + koszt prowizji za transakcję0 PLN + koszt prowizji za transakcję0,50 PLN
Opłata chargeback0 PLN0 PLN0 PLN gdy zwrot jest dokonywany przez sprzedawcę samodzielnie20 PLN
Prowizja za e-transfer1,19% (bez dodatkowej opłaty za transakcję) po rejestracji w Autopay z linku2,3% + opłata stała (0,30 PLN), z ofertą WP Desk 1,7% i brak opłaty stałej1,9% z ofertą WP Desk 1,35%0,99% + 0,39 PLN, z ofertą WP Desk 1%
Prowizja za e-przelew1,19% (bez dodatkowej opłaty za transakcję) po rejestracji w Autopay z linku2,3% + opłata stała (0,30 PLN), z ofertą WP Desk 1,7% i brak opłaty stałej1,9% z ofertą WP Desk 1,35%0,99% + 0,39 PLN, z ofertą WP Desk 1%
Prowizja za płatność kartą1,19% (bez dodatkowej opłaty za transakcję) po rejestracji w Autopay z linku2,3% + opłata stała (0,30 PLN), z ofertą WP Desk 1,7% i brak opłaty stałej1,9% + 0,30 PLN z ofertą WP Desk 1,35%Warunki ustalane indywidualnie
Rodzaj obsługiwanych kartVisa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, Diner's Club, JCB, MasterCard MobileVisa, MastercardVISA, MasterCard, JCBVisa, Visa Electron, Master Card, Maestro,
Płatności mobilneING, Premium SMS, mPay, Sky Cash, Płacę z IKO, PeoPay, MasterCard Mobile, V.me by Visa, Apple Pay, Google Pay, BLIKPayU aplikacja, BLIKPremium SMS, SkyCash, mPay, BLIKPłacę z IKO, mPay, Apple Pay, Google Pay, Twisto, BLIK, Visa Mobile, PayPo
Płatności ratalnetaktaktaktak, m.in. Pekao S.A.
Integracja z PayPaltaknietaktak
Płatność QR Codetaknietaktak
Rodzaje walut i przewalutowaniePLN, EUR, GBP + inne na przewalutowanie na podstawie aktualnego kursu NBPPLN + przewalutowanie po kursie banku osoby płacącejPLN oraz EUR, GBP, UAH, RON, CZK i inne. Zobacz szczegóły dotyczące walut.Ponad 100 walut + przewalutowanie na podstawie obecnego kursu
Działalność gospodarczanie wymaganawymaganawymagananie wymagana
Konfiguracja dla różnych sklepówtaktaktaktak
Języki strony transakcyjnejpolski, angielski, niemieckipolski, angielski, czeskipolskim, angielski, niemiecki, włoski i hiszpańskipolski, angielski, niemiecki, ukraiński
Płatności cyklicznetaktaktaktak
Transakcje testowetaktaktaktak
Strona transakcyjna dostosowana do urządzeń mobilnych (RWD)taktaktaktak
Płatności osadzoneBLIK, kartanieBLIKBLIK, karta
Pełna ofertaOferta AutopayOferta PayUOferta Przelewy24Oferta Tpay
Niższe prowizje - oferta specjalnaMożliwość negocjacji stawek!Niższe prowizje PayUNiższe prowizje Przelewy24Niższe prowizje Tpay
Wtyczka WooCommerceAutopayPayUPrzelewy24Tpay

Odwiedź też stronę WP Desk i zobacz wszystkie wtyczki do płatności online dla WordPress i WooCommerce!

Najlepsze wtyczki do płatności online dla WordPress i WooCommerce →

 

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

[shopmagic_form id="3782" name=false labels=false doubleOptin]

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

[shopmagic_form id="3782" name=false labels=false doubleOptin]