Płatności Bitcoinem w Polsce

O ile kiedyś postęp następował raczej powolnie, o tyle dzisiaj dosłownie z dnia na dzień budzimy się w innym świecie. Szaleńcze tempo zmian i pojawianie się coraz to nowych innowacji nie dotyczy jedynie przemysłu, medycyny czy ogólnie pojętego internetu, ale zaczyna dotykać także inne, poważne sfery naszego życia. Takim właśnie przełomem było pojawienie się kryptowalut, a z czasem także ich rosnąca wartość, galopująca kapitalizacja i coraz większe zainteresowanie ludzi z całego świata. Obecnie wirtualna waluta nie służy już tylko do kolekcjonowania i spekulacji – choć nadal są to jej główne zadania – ale także coraz śmielej zastępuje pieniądz fiducjarny w codziennym obrocie w sieci.

Czym są kryptowaluty?

W czasach, gdy monety bito ze szlachetnych kruszców, ich wartość zawierała się w wartości materiału, z jakiego były wytworzone. Ponieważ noszenie dużych ilości złota przy sobie było kłopotliwe, banki wprowadziły noty, które poświadczały, jaki majątek posiadał ich właściciel. To właśnie od angielskiego „bank note” wzięło się słowo banknot, a jego współczesna wersja spełnia dokładnie to samo zadanie, co pierwotna. Jednak o ile dawniej waluta miała pokrycie w złocie, o tyle obecnie już od dawna porzuciliśmy tę zależność; dzisiejszy pieniądz opiera się głównie na gospodarce krajów oraz na tym, że ludzie obracający daną walutą wierzą, że ma ona wartość i są skłonni wymieniać za nią towary.

Kryptowaluty przewróciły wszystko do góry nogami. Niezależne od banków, niemożliwe do dodrukowania i sfałszowania, szybko znalazły zainteresowanie wśród amatorów transakcji online. Z początku niewiele warte, obecnie nie jednemu przyniosły fortunę, ale także i stratę – ponieważ jest to bardzo dynamiczny rynek, trzeba dysponować dużą wiedzą i odrobiną szczęścia, by być w stanie skutecznie lokować kapitał. Zabawa staje się tym trudniejsza, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że obecnie do wyboru mamy około 1200 różnych kryptowalut, spośród których najbardziej znane są Bitcoin oraz jego odmiany, Ethereum, Litecoin i Dash.

Spekulacja… i co dalej?

O ile istnieje spora grupa ludzi, która po prostu lubi dreszczyk emocji związanych z transakcjami na kryptowalutach, o tyle równie duża część próbuje znaleźć dla nich praktyczne zastosowanie. Za granicą ta forma płatności jest już powszechna i często można używać jej w sklepach online lub stacjonarnych. W Japonii Bitcoin jest normalnym środkiem płatniczym traktowanym na równi z jenem i innymi klasycznymi walutami.

Jednak czy można dokonać płatności Bitcoinem w Polsce? Okazuje się, że jak najbardziej. Niektóre serwisy, jak np. pyszne.pl, oferują możliwość zapłaty w BTC za jedzenie lub inne usługi czy produkty. Dodatkowo jeżeli chcemy mieć możliwość zapłacenia kryptowalutą w sklepie stacjonarnym, również jest to możliwe – niektóre portfele i platformy oferują możliwość wyrobienia specjalnej karty płatniczej, której saldo prowadzone jest w Bitcoinie, a z drugiej strony można płacić nią w sklepie dokładnie tak samo, jak kartą wydaną przez bank. Taką usługę oferuje m.in. polska giełda BitBay.

Gdzie płacić Bitcoinem?

Oczywiście nie każdy sklep online ma taką możliwość, jednak ich liczba rośnie. Sklep internetowy płatność Bitcoinem może przypłacić zarówno dużym wzrostem wartości cyfrowej waluty, jak i jej spadkiem, w związku z czym przedsiębiorcy podchodzą do tego dosyć ostrożnie. Z drugiej strony w Polsce istnieje kilka dużych for poświęconych kryptowalutom, a w odmętach wątków i tematów na nich zakładanych możemy natrafić na listy sklepów, które ryzyka się nie boją i chętnie przyjmą od nas wirtualną walutę. Jedną z takich list można znaleźć pod tym linkiem: http://bitcoin.pl/placowki/sklepy

Świat kryptowalut to dynamiczny, szybko rozwijający się rynek, zaliczający zarówno spektakularne sukcesy, jak i bardzo duże spadki, w związku z czym warto najpierw przyswoić odpowiednią dozę wiedzy, zanim zaczniemy kupować swoje pierwsze coiny. Niemniej jednak, jeżeli opanujemy podstawowe zagadnienia i będziemy chcieli dalej zagłębiać się w ten temat, cyfrowa waluta może być bardzo użyteczna przy płatnościach online, głównie dlatego, że zapewnia nam anonimowość – jedyne, co przekazujemy światu podczas transakcji, to kwota przelewu i tzw. klucz prywatny, czyli szereg liter i cyfr wygenerowanych w losowej kolejności.

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail