Jak dodawać i konfigurować produkty subskrypcyjne w WooCommerce

Produkty subskrypcjyjne w WooComemrce

Model subskrypcyjny staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Dzięki regularnym wpłatom od klientów, właściciele biznesów nie muszą się martwić o otrzymywanie zapłaty od swoich klientów. Z kolei kupujący mogą mieć pewność, że zamówiona usługa zostanie opłacona, a jej realizacja dojdzie do skutku.

Wszystko dzieje się w sposób zautomatyzowany, a obie strony transakcji mogą być spokojne o sprawną i bezobsługową realizację transakcji. Za wszystko odpowiadają wtyczki przygotowane przez najlepszych ekspertów WooCommerce. W poniższym tekście zaprezentuję parę przykładów konfiguracji produktów subskrypcyjnych w WooCommerce.

Kompletujemy niezbędne narzędzia

Zakładam, że masz już działający sklep oparty o WordPress oraz WooCommerce i chciałbyś wprowadzić do niego funkcjonalność płatności cyklicznych. Dzielą cię od tego celu tylko dwa kroki

Subskrypcje WooCommerce

Będziesz potrzebować jednej z najlepszych wtyczek dla e-commerce, czyli WooCommerce Subscriptions. Jest to moduł do WooCommerce wprowadzający do sklepu cały system subskrypcyjny, podnosząc go na zupełnie nowy poziom jakościowy. Wtyczka nie należy do najtańszych – kosztuje 199 dolarów. Jednak jeżeli umiejętnie z niej skorzystasz, ta kwota szybko ci się zwróci. Jako osoba, która pracuje z tym rozwiązaniem na co dzień, mogę stwierdzić, że jest to rozwiązanie przemyślane i dobrze zaprojektowane, a przy tym przyjazne i proste w obsłudze dla kupujących. Poradnik wstępnej konfiguracji wtyczki znajdziecie na stronie bramkiplatnosci.pl.

Zespół WP Desk przygotował w 100% kompletne polskie tłumaczenie wtyczki WooCommerce Subscriptions, z dbałością o przejrzystość i poprawność językową. Znajdziecie je za darmo pod tym linkiem: Polskie tłumaczenie WooCommerce Subscriptions

Bramka płatności

Drugim niezbędnym elementem systemu jest zainstalowanie bramki płatności obsługującej płatności cykliczne. W WP Desk poświęciliśmy wiele godzin pracy, aby dostosować naszą wtyczkę – bramkę płatności PayU do obsługi płatności cyklicznych, z których korzysta moduł WooCommerce Subscriptions.

Dzięki temu możesz oferować swoim klientom metodę płatności, do której są już przyzwyczajeni, i którą dobrze znają z zakupów w internecie. Dzięki zaufaniu, jakie budzi PayU wśród kupujących, podniesiesz konwersję w swoim sklepie. Warto dodać, że nasza wtyczka nie zapisuje w sklepie danych karty płatniczej kupującego. Wszystkie poufne dane są zabezpieczone na serwerach PayU, a wtyczka korzysta z unikalnego tokena. Token pozwala zidentyfikować kartę, ale również chroni przed niepowołanym dostępem do pieniędzy Twoich klientów.

Więcej o obsłudze płatności cyklicznych przez wtyczkę PayU przeczytasz na blogu WP Desk.

Możesz również wykorzystać PayPal, który w Polsce jest dość popularny. Zobacz nasz poradnik o płatnościach cyklicznych PayPal →

Produkty subskrypcyjne – konfiguracja

Przedstawię trzy przykłady produktów subskrypcyjnych z płatnością cykliczną, jakie możesz z łatwością skonfigurować przy pomocy WooCommerce Subscriptions. Do dzieła!

Catering dietetyczny

Produkty subskrypcyjne WooCommerce - catering dietetyczny
Widok produktu w sklepie

Jeśli chciałbyś oferować swoim klientom usługi codziennego dostarczania posiłków z cotygodniową płatnością, postępuj według poniższych instrukcji:

  1. Ustaw produkt jako Prosta subskrypcja
  2. Ustaw cenę subskrypcji np. na 300, a częstotliwość pobierania opłat np. na co tydzień.

 

Produkty subskrypcyjne WooCommerce - konfiguracja caterinu dietetycznego
Konfiguracja produktu
Parametry produktu, takie jak składniki diety lub okno wyboru daty dodasz przy pomocy wtyczki Flexible Product Fields

Efekt końcowy: kupujący zamówi usługę dostarczania posiłków pod adres wskazany w formularzu zamówienia. Pierwsza opłata zostanie pobrana w momencie złożenia zamówienia. Kolejne płatności będą realizowane co 7 dni. Kupujący może w każdym momencie anulować subskrypcję.

Kurs online z darmowym okresem próbnym

Produkty subskrypcyjne WooCommerce - kurs online z okresem próbnym
Dostęp do kursu WordPress – widok klienta

W przypadku, w którym oferujesz swoim klientom kursy lub szkolenia i chcesz, aby kupujący mogli najpierw wypróbować Twoją ofertę przez tydzień, skonfiguruj produkt w następujący sposób:

Produkty subskrypcyjne WooCommerce - kurs online z okresem próbnym - konfiguracja
Konfiguracja produktu – szkolenia online w WooCommerce
  1. Ustaw produkt jako Prosta subskrypcja
  2. Zaznacz opcje Wirtualny i Do pobrania
  3. Ustaw cenę subskrypcji i określ okres rozliczeniowy na miesiąc
  4. Skonfiguruj Darmowy okres próbny: 7 dni

Efekt końcowy: kupujący będzie miał 7 dni na przetestowanie usługi bez ponoszenia opłat. Po tygodniu system automatycznie pobierze płatność za dostęp do usługi (750 zł). Płatność będzie pobierana co miesiąc, dopóki kupujący nie anuluje subskrypcji. Jeśli klient anuluje subskrypcję w trakcie darmowego okresu próbnego, żadne opłaty nie zostaną pobrane, a użytkownik straci dostęp do plików.

Więcej o produktach do pobrania przeczytasz w polskiej dokumentacji WooCommerce.

Subskrypcja z wariantami: płatność jednorazowa za cały rok lub w 12 ratach

Czasami produkt który oferujesz swoim klientom może być naprawdę wartościowy. Na pewno jesteś pewien jego wartości i chcesz go oferować za pieniądze które pozwolą ci otrzymywać założony przychód. Niektórzy kupujący nie chcą wydawać jednorazowo dużej kwoty i woleliby podzielić ją na 12 mniejszych płatności, pobieranych co miesiąc.

Widok subskrypcji z wariantami w sklepie

Aby utworzyć subskrypcję z wariantami z dwoma planami płatności:

  1. Ustaw produkt jako Subskrypcja z wariantami
  2. Utwórz warianty produktu. Jak tworzyć warianty przeczytasz w polskiej dokumentacji WooCommerce.
  3. Skonfiguruj pierwszy wariant – płatność miesięczna. Ustal cenę subskrypcji na 100 zł, a częstotliwość pobierania opłat na miesiąc.
  4. Skonfiguruj drugi wariant – płatność roczna. Ustal cenę subskrypcji na 1200 zł, a częstotliwość pobierania opłat na rok.

Efekt końcowy: klienci którzy zdecydują się zapłacić całą kwotę z góry i wybiorą subskrypcję roczną, zapłacą 1200 zł. Opłata będzie pobierana co rok, o ile nie skonfigurujesz subskrypcji inaczej. Ci z kupujących którzy wybiorą płatność miesięczną, będą płacili 100 zł co miesiąc.

Dzięki temu artykułowi dowiedziałeś się jak dodawać i konfigurować produkty subskrypcyjne w WooCommerce. Jesteś o krok od otrzymywania płatności cyklicznych od swoich klientów. Liczę, że dzięki regularnym wpłatom twój biznes osiągnie stabilny i rentowny poziom. Powodzenia!

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail