Gdzie sprzedawać w Internecie?

Gdzie sprzedawać przez internet

Na nic się zda najlepsza oferta, jeśli sprzedawca nie potrafi dotrzeć z nią do klientów. Mimo że własny sklep internetowy jest najbardziej niezależnym i stabilnym kanałem dystrybucji, to handel poza własną stroną może być równie ważnym źródłem zysków. W poniższym artykule wskazujemy miejsca, w których warto sprzedawać przez internet.

Na początku przedstawimy listę stron w polskim internecie, które powinien odwiedzać każdy sprzedawca. Następnie skupimy się na miejscach, gdzie można dotrzeć do klienta globalnego. Oczywiście, możesz też sprzedawać tylko we własnym sklepie internetowym 🙂.

Zobacz, jak założyć sklep internetowy na WordPress i WooCommerce →

Spis treści

Gdzie sprzedawać w Polsce – polskie portale typu marketplace

W ostatnich latach w internecie pojawiła się cała lista stron, które udostępniają sklepom internetowym i prywatnym osobom przestrzeń do sprzedaży swoich produktów. Należy pamiętać, że nie mówimy tylko o produktach fizycznych — coraz większą popularnością cieszą się usługi cyfrowe oferowane za pośrednictwem różnego rodzaju stron z ogłoszeniami. W takich miejscach można z dobrym skutkiem sprzedawać również swoje usługi.

1. Allegro

Większość z klientów, gdy myśli o zakupach online, wpisuje w wyszukiwarkę hasło Allegro. Mimo że platforma ta jest dość trudnym rynkiem dla sprzedawców, obecność na niej jest wręcz obowiązkowym punktem strategii firmy e-commerce. Allegro jest największą w Polsce i jedną z większych w Europie platform e-commerce — Tutaj zakupy robią wszyscy klienci sklepów internetowym, bez względu na branże 💪.

Idealnie, jeśli zakładanie sklepu internetowego masz już za sobą. Dlaczego? Ponieważ wtedy możesz automatycznie zaimportować wszystkie produkty z bazy danych Twojego sklepu bezpośrednio na Allegro. Jest to ogromna oszczędność czasu i pracy 🚀.

Sprawdź wtyczkę do automatycznej integracji Allegro ze sklepem internetowym na WooCommerce →

2. OLX

OLX to dla większości osób — zaraz po Allegro — najpopularniejsze miejsce do robienia zakupów przez internet. Choć częściej tu sprzedaje się używane przedmioty, swoją działalność prowadzi tu również wiele sklepów internetowych oferujących towar prosto z hurtowni.

Mimo że OLX stopniowo przestaje być bezpłatnym portalem, to wciąż sprzedaż — z punktu widzenia dzielenia się prowizją z właścicielem platformy — jest bardziej opłacalna niż na Allegro. Niestety z drugiej strony jest tutaj mniej klientów.

Trzeba też dodać, że OLX jest kapitalnym miejscem do oferowania swoich usług. Być może nawet daje większe możliwości niż w przypadku handlu towarem. Bez względu na to, czym handlujesz, działalność na platformie na pewno ułatwi Ci wtyczka do automatycznej integracji sklepu z OLX.

Wystawiaj oferty na OLX z WooCommerce →

Nawet jeśli nie wiążesz dużych nadziei z portalem, warto przynajmniej testowo wystawić część produktów, aby się samodzielnie przekonać, czy sprzedaż tutaj ma sens.

3. Morele.net

Choć portal ten jest o wiele mniej popularny, niż Allegro i OLX to może być dodatkowym miejscem, w którym warto zaprezentować produkty. Minusem strony jest fakt, że jej twórca nie udostępnia narzędzia do automatycznej integracji strony WooCommerce. Ręczne dodawanie produktów może okazać się zbyt czasochłonne.

Więcej na temat handlu za pośrednictwem platformy, dowiesz się na tej stronie.

4. EmpikPlace

Popularna sieć Empik — znana głównie ze sprzedaży książek, płyt, czy gier komputerowych  — od niedawna udostępnia sprzedawcom internetowym przestrzeń do prezentacji oferty swoich sklepów.

Wiadomo, że platforma ta nie jest najpopularniejszym miejscem w świecie polskiego e-commerce, ale warto wypróbować ten rynek. Jak twierdzą właściciele EmpikPlace, na korzyść platformy przemawia fakt, że 22 miliony użytkowników odwiedzają miesięcznie stronę, a z aplikacji mobilnej korzysta 1,2 miliona osób.

Trzeba też wiedzieć, że Empik oferuje sprzedawcom uczestnictwo w specjalnym programie Premium. Sklepy biorące w nim udział mogą skorzystać z narzędzi lepiej pozycjonujących ofertę na tle konkurencji, wykorzystywać dodatkowe narzędzia marketingowe, czy też stosować dodatkowe opcje promocji.

Więcej na temat programu Empik Premium dowiesz się pod tym adresem.

Pobierz darmową wtyczkę dla WooCommerce →

Międzynarodowe portale typu marketplace

Mimo że da się wypromować sklep internetowy na zagranicznych rynkach za pośrednictwem reklamy w Google i na Facebooku, to w naszym przekonaniu obecność na poniższych marketplace-ach jest obowiązkowym elementem międzynarodowej strategii każdej firmy e-commerce.

Sprawdź, jak założyć sklep internetowy bez pomocy programisty

1. Amazon

Choć Amazon jest już dostępny dla polskich sprzedawców, to wciąż jednak głównie jest kojarzony ze sprzedażą międzynarodową. Podobnie jak w przypadku Allegro, działalność na tym marketplace-ie jest wymagającym zajęciem, ale pomimo ogromnej konkurencji masz szansę na wygenerowanie przychodów większych niż w samym sklepie, o czym przekonało się już wielu sprzedawców.

2. Ebay

Ebay to znana na całym świecie platforma e-commerce. Mimo że jest dostępna w Polsce, to osoby oferujące swoje produkty za jej pośrednictwem zdecydowanie częściej celują w rynki zagraniczne. W Polsce Ebay pozostaje w cieniu Allegro, dlatego warto tu zajrzeć, gdy rozważasz sprzedaż międzynarodową. Wielu sprzedawców z Polski oferuje za pośrednictwem Ebay swoje produkty klientom z Niemiec, czy Wielkiej Brytanii.

3. Etsy

Platforma ta w określonych kręgach cieszy się rosnącą popularnością. Nie będzie ona jednak odpowiednim miejscem dla sklepu z każdej branży, ponieważ można tutaj sprzedawać rękodzieło, produkty vintage, lub też dodatki do rękodzieła.

Porównywarki cenowe

Porównywarki cenowe to kolejne miejsca, w których warto sprzedawać, zajmując się handlem internetowym. Mechanizm ich działania polega na prezentacji oferty z wielu sklepów i porządkowaniu produktów wg różnych parametrów, m.in. ceny, kosztów dostawcy, czy też oceny.

Korzystając z porównywarek przyciągamy potencjalnych klientów do naszego sklepu internetowego, gdzie prezentujemy nasze produkty.

1. Ceneo

Ceneo to jedna z popularniejszych porównywarek cen w polskim internecie. Świadomi klienci lubią tu zaglądać, bo wiedzą, że to świetne miejsce, aby kupić produkt w dobrej cenie.

Aby móc tutaj sprzedawać, należy mieć własny sklep internetowy. Jeśli już go masz, możesz automatycznie dokonać jego integracji z Ceneo np. za pomocą wtyczki.

Zintegruj sklep WooCommerce z Ceneo →

Wtyczka Porównywarki Cen XML WooCommerce pozwoli Ci zintegrować Twój sklep także z pozostałymi popularnymi porównywarkami cen, takimi jak: Nokaut i Homebook!

2. Google Zakupy

Chcąc kupić samochód zdalnie sterowany, większość z nas wpisze w wyszukiwarkę Google frazę “samochód zdalnie sterowany”. I tutaj właśnie otwierają się perspektywy przed Twoim sklepem internetowym.

Google Zakupy jako kanał sprzedaży

Na samej górze wyników wyszukiwania na pewno pojawią się produkty odpowiadające wprowadzonemu zapytaniu i użytkownik będzie mógł przejrzeć ofertę różnych sklepów. Ta sekcja produktów jest właśnie określana jako Google Zakupy. Z punktu widzenia klienta minusem tego rozwiązania jest brak możliwości sortowania produktów na liście wg ceny, ale Tobie, jako sprzedawcy wcale nie musi na tym zależeć.

Jeśli prowadzisz sklep na WordPress i WooCommerce, zintegruj go za pomocą wtyczki z systemem reklamowym Google i ustawiaj reklamy z WP w krócej niż 5 minut.

Zobacz funkcje wtyczki Google Merchant Center XML WooCommerce →

Media społecznościowe

Czasy, gdy media społecznościowe służyły tylko do wrzucania zdjęć z wakacji, dawno minęły. Dziś można skutecznie rozwinąć sprzedaż za pomocą social mediów. Twórcy platform nawet oferują specjalne funkcjonalności ściśle przeznaczone dla sprzedawców, np. sklep na Facebooku, czy Instagramie.

1. Facebook

Możliwości, jakie oferuje Facebook sprzedawcom to temat na osobny artykuł. Warto wiedzieć, że ta platforma jest miejscem, w którym można sprzedawać bez płacenia komukolwiek prowizji. To doskonały argument przemawiający za zasadnością działalności e-commerce na FB.

Tworząc tutaj stronę firmową, można dodać do niej zakładkę sklep internetowy i zaimportować automatycznie produkty z WooCommerce. Oprócz tego doskonałym miejscem dla sprzedawców jest Facebook Marketplace. Tutaj wystawiamy produkty, tak jak w każdym marketpace-ie i czekamy, aż zainteresowany klient się do nas odezwie.

2. Instagram

Instagram podobnie jak Facebook, również oferuje użytkownikom możliwość stworzenia sklepu internetowego. Biorąc pod uwagę, że w niektórych branżach większość przedstawicieli grupy docelowej regularnie przegląda Instagrama, sklep na tej platformie może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

3. Pinterest

Pinterest nie jest najpopularniejszym medium społecznościowym w Polsce, ale w niektórych branżach da się prowadzić na tej platformie sprzedaż z sukcesami. Wszystko zależy od niszy, w której działasz. Musisz zbadać dane demograficzne Twojej grupy docelowej — Jeśli się okaże, że Twoi idealni klienci są użytkownikami Pinteresta, sprzedaż na tej platformie powinna stać się ważnym elementem Twojej działalności.

Konieczna integracja sklepu z zewnętrznymi platformami

Niezależnie, czy zechcesz spróbować sprzedaży na każdym z wyżej wymienionych portali, czy skupisz się tylko na wybranych, integracja sklepu internetowego z zewnętrznymi platformami jest kluczowa. Taki ruch pozwala Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Wdrażając integrację sklepu, możesz automatycznie wystawić na zewnętrznej platformie cały asortyment Twojego sklepu, a później nawet zarządzać sprzedażą bez wychodzenia z panelu WordPress i WooCommerce.

Podsumowując, mamy nadzieję, że już masz pełną odpowiedź na pytanie, gdzie sprzedawać w internecie. A może znasz jakieś inne miejsca, których nie wymieniliśmy? Koniecznie napisz o nich w komentarzu 🙂.

Zobacz, jak założyć sklep internetowy na WordPress i WooCommerce →

Profesjonalny i szybki sklep internetowy WordPress i WooCommerce - WP Desk Shops
 

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

[shopmagic_form id="3782" name=false labels=false doubleOptin]

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

[shopmagic_form id="3782" name=false labels=false doubleOptin]