Płatności cykliczne PayPal – jak skonfigurować z WooCommerce Subscriptions

Płatności cykliczne PayPal w WooCommerce są możliwe dzięki wbudowanej integracji tego systemu płatności bezpośrednio do wtyczki WooCommerce Subscriptions. Nie musisz mieć żadnej dodatkowej wtyczki do obsługi PayPala. W tym poradniku dowiesz się jak poprawnie skonfigurować PayPal z WooCommerce Subscriptions, aby automatycznie przyjmować cykliczne płatności.

Jeśli jeszcze nie masz skonfigurowanej wtyczki WooCommerce Subscriptions, przeczytaj nasz kompletny poradnik o konfiguracji: Płatności cykliczne z WooCommerce Subscriptions krok po kroku →

Płatności cykliczne PayPal – jak zacząć?

Podstawowa konfiguracja PayPala z WooCommerce Subscriptions jest bardzo prosta. Jeśli już masz włączoną integrację z PayPalem do przyjmowania standardowych płatności to możliwe, że już nic więcej nie musisz robić, bo cała konfiguracja jest już gotowa.

Aby przyjmować płatności cykliczne musisz:

 • Dodać swój e-mail do przyjmowania płatności w PayPal.
 • Skonfigurować przyjmowanie błyskawicznych powiadomień o płatności (w skrócie często pojawia się jako BPP lub po angielsku IPN – Instant Payment Notification).
 • Dodać dane PayPal API do ustawień bramki płatności w WooCommerce.

Tak, to naprawdę wszystko i jeśli już wcześniej na stronie były płatności PayPal to wystarczy, aby przyjmować płatności cykliczne przez PayPal. Konfigurację powyższych kroków omówimy w dalszej części poradnika.

Ograniczenia subskrypcji przez PayPal

Zanim jednak przejdziemy do konfiguracji, musisz wiedzieć, że PayPal ma niestety pewne ograniczenia i w chwili obecnej w Polsce nie da się ich w żaden sposób ominąć – trzeba je zaakceptować.

Dzięki PayPal możesz korzystać na następujących funkcji WooCommerce Subscriptions:

 • Zawieszenia subskrypcji.
 • Anulowanie subskrypcji.
 • Reaktywacja subskrypcji.
 • Zmiana metody płatności przez klienta.

Ale z PayPal nie możesz korzystać z tych funkcji:

 • Zmiana wariantów subskrypcji (np. pomiędzy wariantami produktów lub produktami grupowymi).
 • Zmiana kwoty subskrypcji.
 • Zmiana daty płatności subskrypcji.
 • Zmiana metody płatności przez administratora sklepu.
 • Tworzenie subskrypcji o różnych parametrach w jednym zamówieniu (np. z różnymi okresami płatności).
 • Obsługa płatności cyklicznych w więcej niż jednym sklepie.*

* To najważniejsze z ograniczeń, sprawdź kompletną listę w dokumentacji.

Alternatywą dla PayPala może być PayU. Dzięki wtyczce PayU WooCommerce od WP Desk, możesz przyjmować płatności cykliczne w WooCommerce Subscriptions bez ograniczeń. Zobacz nasz poradnik: Korzyści z płatności cyklicznych PayU w WooCommerce →

Płatności cykliczne PayPal – konfiguracja krok po kroku

Integracja z PayPalem jest wbudowana w WooCommerce i WooCommerce Subscriptions, w związku z tym nie musisz instalować żadnej dodatkowej wtyczki do obsługi płatności przez PayPal.

Krok 1: Dodaj e-mail PayPal i włącz integrację

Przejdź do menu: WooCommerce → Ustawienia → Płatności → PayPal.

Włącz / Wyłącz – włącz integrację PayPal dla subskrypcji.

E-mail konta PayPal – podaj e-mail, na który masz założone konto PayPal.

Krok 2: Dodaj dane PayPal API

Dane do API PayPal są niezbędne do możliwości anulowania lub zawieszania subskrypcji. Możesz je dodać na tej samej stronie ustawień, co w kroku 1. Ustawienia API znajdują się na końcu strony w sekcji Dane API.

Zaloguj się na swoje konto PayPal i przejdź do: Profil → Moje narzędzia sprzedaży → Dostęp do API i kliknij link Zaktualizuj.

Na następnej stronie kliknij link Zarządzaj danymi uwierzytelniającymi API w sekcji Integracja interfejsu API NVP/SOAP (wersja klasyczna):

Następnie wybierz opcję Złóż wniosek o wydanie podpisu API i zatwierdź przyciskiem Wyrażam zgodę i zatwierdzam:

Na ostatniej stronie możesz (w końcu) pobrać potrzebne dane API PayPal:

Skopiuj dane API i wklej je do ustawień PayPala w WooCommerce i zapisz ustawienia.

Krok 3: Skonfiguruj PayPal BPP (Błyskawiczne powiadamianie o płatności)

Zaloguj się na swoje konto PayPal i przejdź do: Profil → Moje narzędzia sprzedaży → Błyskawiczne powiadamianie o płatności i kliknij link Zaktualizuj.

Na następnej stronie kliknij przycisk Wybierz ustawienia BPP.

Następnie skonfiguruj:

Adres URL dla powiadomień – wpisz https://twojsklep.pl/?wc-api=WC_Gateway_Paypal, oczywiście zamieniając domenę twojsklep.pl na adres swojego sklepu.

Powiadomienia BPP – wybierz opcję Odbieram powiadomienia BPP (włączone), aby powiadamiać sklep o zrealizowanych transakcjach. Dzięki temu statusy opłaconych zamówień będą się zmieniały automatycznie po zaksięgowaniu płatności w PayPal.

Na koniec, kliknij przycisk Zapisz, aby włączyć BPP.

Transakcje referencyjne PayPal

Po wykonaniu całej konfiguracji możesz jednak zobaczyć taki komunikat na stronie ustawień PayPal w swoim sklepie:

Transakcje referencyjne PayPal nie są włączone na twoim koncie, dlatego część funkcji zarządzania subskrypcjami nie będzie dostępna. Prosimy o kontakt z PayPal w celu włączenia transakcji referencyjnych na twoim koncie.

Nie przejmuj się tym komunikatem.

Transakcje referencyjne pozwalają znieść ograniczenia, o których pisałem powyżej w poradniku. Ale praktyka pokazuje, że możliwość ich włączenia jest wyłącznie dla kont zarejestrowanych w USA.

Czyli po poprawnej konfiguracji PayPal „standard” z ograniczeniami już powinien u Ciebie działać.

A transakcje referencyjne raczej nie zostaną u Ciebie włączone, jeśli masz konto PayPal zarejestrowane w Polsce. Wysyłałem prośbę o włączenie transakcji referencyjnych z naszego polskiego konta PayPal kilka razy i nie było żadnej odpowiedzi. W końcu się poddałem i zaakceptowałem fakt, że w Polsce działa tylko ograniczona wersja płatności cyklicznych PayPal.

Płatności cykliczne PayPal – Podsumowanie

Jak widzisz konfiguracja płatności cyklicznych PayPal jest stosunkowo prosta, ale trzeba się trochę naklikać :) Gdyby interfejs konta PayPal był prostszy to poszłoby dużo szybciej.

Warto jednak wykonać te kilka kroków, bo PayPal mimo swoich wad i wspomnianych ograniczeń do płatności cyklicznych, nadal jest jedną z najpopularniejszych i najprostszych w obsłudze metod płatności w internecie. Korzysta z niego wielu klientów na całym świecie i również w Polsce warto go wdrożyć.

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail