Strefy wysyłki WooCommerce 2.6

Strefy wysyłki WooCommerce

Z pozoru niewielka zmiana w postaci wbudowanych stref wysyłki w WooCommerce 2.6 to tak naprawdę krok w kierunku zaawansowanych metod wysyłki jako standard. Wraz z wprowadzeniem stref zostaje rozwiązany problem tworzenia wielu metod wysyłkowych, a w przypadku zastosowania klas wysyłkowych w płaskiej stawce mamy namiastkę kombajnu do tworzenia zróżnicowanych metod wysyłkowych. Niestety to tylko namiastka i do bardziej zaawansowanych konfiguracji nadal będą potrzebne dodatkowe wtyczki, np. Flexible Shipping.

Czym są strefy wysyłki WooCommerce?

Strefy wysyłki to zdefiniowane grupy lokalizacji do których wysyłasz produkty. Możesz grupować kontynenty, kraje, stany/prowincje oraz kody pocztowe. Dla każdej strefy możesz ustawić niezależne metody wysyłki. Klientowi na podstawie adresu lub geolokalizacji zostaną wyświetlone metody wysyłki dla właściwej strefy.

Gdzie się podziała wysyłka?

Po aktualizacji WooCommerce do wersji 2.6 w menu wysyłki na próżno szukać standardowych metod wysyłki: Płaskiej stawki, Darmowej wysyłki czy Dostawy lokalnej. Pojawi się natomiast nowe menu Strefy wysyłki. To tutaj znajdzie się konfiguracja wszystkich metod wysyłki. Domyślnie zobaczysz tylko jedną strefę Reszta świata, ale możesz oczywiście dodać dowolną ilość stref i w każdej strefie dowolną ilość metod wysyłki.

Strefy wysyłki WooCommerce
Strefy wysyłki WooCommerce

Jeszcze jedna zmiana w menu wysyłki, przeniesienie konfiguracji klas wysyłkowych z menu produktów. To dobry krok w kierunku integracji wysyłki w jednym miejscu.

Bez większych zmian pozostały opcje wysyłki. Tutaj z oczywistych względów nie ma już opcji ograniczenia wysyłki do lokalizacji, a tabela z metodami w zmodyfikowanej formie znajduje się w każdej strefie.

Opcje wysyłki WooCommerce
Opcje wysyłki WooCommerce

Co z obecnymi metodami wysyłki?

Autorzy WooCommerce zapewnili w miarę bezkolizyjną aktualizację jeśli chodzi o wysyłkę. Nie musisz się obawiać, że po aktualizacji twoje dotychczasowe konfiguracje standardowych metod wysyłkowych przestaną działać. Wszystkie skonfigurowane i włączone standardowe metody wysyłki po aktualizacji do WooCommerce 2.6 pozostaną na swoim miejscu z dopiskiem “przestarzała”. Po skonfigurowaniu nowych metod wystarczy, że wyłączysz stare i zapiszesz zmiany, aby stara metoda zniknęła bezpowrotnie.

Płaska stawka (przestarzała) - przenoszenie konfiguracji
Płaska stawka (przestarzała) – przenoszenie konfiguracji

Niestety problemy mogą się pojawić z zewnętrznymi wtyczkami do wysyłki. Dlatego jeśli z takich korzystasz koniecznie sprawdź ich kompatybilność z WooCommerce 2.6 przed aktualizacją. Jedna z wtyczek, która jeszcze przed premierą wersji 2.6 jest już kompatybilna to Flexible Shipping.

Konfiguracja strefy wysyłki WooCommerce w 3 krokach

  1. Dodaj strefę – ustaw nazwę, wybierz regiony i ewentualnie ogranicz do wybranych kodów pocztowych, kliknij Zapisz zmiany.
  2. Dodaj metodę wysyłki – Płaska stawka, Darmowa wysyłka lub Odbiór osobisty.
  3. Kliknij na nazwę dodanej metody, aby przejść do konfiguracji.

Gotowe!!!

Nowa strefa wysyłki WooCommerce
Nowa strefa wysyłki WooCommerce

Zarządzanie wieloma strefami i metodami wysyłki jest bardzo proste. Segreguj poprzez “przeciągnij i upuść”, edytuj przez szybkie linki. Metodami możesz zarządzać w wybranej strefie klikając w nazwę strefy. Do dyspozycji masz tabelę w której możesz segregować kolejność wyświetlania w podsumowaniu zamówienia czy szybko wyłączyć wybraną metodę.

Zestawienie metod w wybranej strefie wysyłki
Zestawienie metod w wybranej strefie wysyłki

Nowe możliwości

Wspomniana na wstępie namiastka zaawansowanej konfiguracji wysyłki to przede wszystkim możliwość dodawania wielu konfiguracji Płaskiej stawki. Dzięki takiemu rozwiązaniu dodasz dowolną ilość metod wysyłkowych i do tego wyświetlanych w oparciu o przypisane klasy wysyłkowe. Na przykładzie Poczty Polskiej, do tej pory nie było możliwości przy pomocy standardowej wysyłki  dodania np. Listu poleconego, Paczki pocztowej i Pocztexa jako niezależnych metod wyświetlanych w podsumowaniu zamówienia, w zależności od wybranych produktów. Niestety to tyle jeśli chodzi o zaawansowanie, bo metoda pojawi się w podsumowaniu zamówienia, gdy choć jeden produkt będzie z przypisanej klasy, pomimo iż pozostałe produkty będą z innych klas.

Podsumowanie

Jeśli wysyłasz tylko w kraju i korzystasz z zewnętrznych wtyczek do wysyłki to aktualizacja WooCommerce do wersji 2.6 będzie kosmetyczna. Oczywiście koniecznie sprawdź najpierw kompatybilność wtyczek z nowym WooCommerce i zrób backup!

Dla prostych metod wysyłki wersja 2.6 będzie zbawieniem, bo rozszerzy możliwości standardowych metod wysyłkowych.

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

[shopmagic_form id="3782" name=false labels=false doubleOptin]

Ekskluzywne porady, triki i trendy bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą. Adres e-mail

[shopmagic_form id="3782" name=false labels=false doubleOptin]